Güncel

BDDK açıklama yaptı! Dolar 17 TL'nin altına düştü

Uzun süredir yukarı yönde hareket halinde olan dolar kurunda şimdi aşağı yönlü bir hareket gerçekleşti. BDDK açıklamasının ardından dolar 17 TL altına düştü. İşte detaylar.

BDDK açıklama yaptı! Dolar 17 TL'nin altına düştü

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu bir açıklamada bulundu. TL bazındaki ticari kredilerin kullanımıyla ilgili yeni koşulları üzerine açıklama gelmesinin ardından dolar kurunda düşüş yaşandı. Uzun süredir yukarı yönlü hareket eden dolar kuru ilk kez 17 TL altına kadar geriledi. Koşulların açıklanmasının ardından dolar, Türk Lirası karşısında yaklaşık 80 kuruş değer kaybetti.

BDDK, 25.000 TL üzeri limitli kredilerde asgari ödeme tutarını iki katına çıkarma güncellemesi getirmişti. Aynı düzenleme ile vade sınırları 12 ve 24 ay olarak değiştirilmişti.

BDDK açıklama yaptı! Dolar 17 TL'nin altına düştü

dolar

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bugün yaptığı açıklamada ise ticari kullanım kredileriyle ilgili hazırladıkları yeni düzenlemeyi duyurdu. Açıklamanın ardından dolar ufak bir düşüş gösterdi. Türk Lirası karşısında yaklaşık 80 kuruş değer kaybeden dolar 17 TL altına geriledi.

Yurt içinde ise BDDK'nin arka arkaya açıkladığı yeni adımlarının TL varlıkları desteklediğine işaret eden analistler, gelecek hafta Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) düzenleyeceği Merkez Bankacılığı Forumu'nda ECB Başkanı Christine Lagarde, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell ve İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey'in açıklamalarının kritik önem taşıdığını kaydetti. Ancak bu hamleler kalıcı olacak mı yoksa anlık bir dalgalanma mı göreceğiz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.