Güncel

BDDK kararı sonrası dolarda sert düşüş!

BDDk'nın açıklamalarının ardından dolar kurunda bazı hareketlenmeler söz konusu oldu. İşte konuyla ilgili tüm detaylar.

BDDK kararı sonrası dolarda sert düşüş!

Geçtiğimiz dönemde Amerikan Merkez Bankası FED'in faiz artırımın ardından dolar kurunda yukarı yönlü hareketlenme başlamıştı. Uzun süre sonra 17 seviyesini aşan dolarda şimdi gerileme başladı.

BDDK'ın açıklamalarının ardından dolarda aniden bir düşüş gerçekleşti. En son 17,33 seviyesine kadar yükselen dolar şimdilerde 16,50 seviyelerine kadar düştü.

BDDK kararı sonrası dolarda sert düşüş!

dolar

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, finansal istikrarı güçlendirici önlemlere Döviz nakit varlığı yüksek firmalara lira cinsi kredileri yasaklayarak br hamlede bulundu. Bu hamlenin ardından dolarda aşağı yönlü hareket başladı. BDDK, bağımsız denetime tabi, 15 milyon TL’den fazla nakit döviz varlığı bulunan firmalara, bunun toplam aktiflerin veya bir yıllık satış gelirlerinin yüzde 10’unu aşması durumunda ticari TL kredi vermeyi yasakladı.

Güvenilir bir kaynak, firmaların döviz nakdi varlıklarını kur korumalı mevduata dönüşüm yapmak veya menkul kıymete dönüştürmek suretiyle TL kredilerilere erişmesinin mümkün olduğunu belirtti. Dolardaki düşüşün sürüp sürmeyeceği bile belirsiz. Yaz aylarda ülkeye turistlerin girmesiyle dolarda bir düşüş bekleniyordu ancak 17 seviyelerini dahi aştı. Bu sebeple önümüzdeki dönem için bir şey demek daha da zorlaşıyor. Siz dolardaki hareketlenme hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bize fikirlerinizi belirtmeyi unutmayın.

Yorumlar
Hasan
Düşüşü herkes alım fırsatı görüyor.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.