"Bebek dili" araştırmasından çıkan şaşırtıcı sonuç - Page 1

Bilim insanları yeni bir çalışmada, bebeklerle iletişim kurarken yetişkin insanların çıkardığı seslerden oluşan “Bebek Dili”nin Dünya’nın her yerinde aynı şekilde işlediğini gösteriyor.


"Bebek dili" araştırmasından çıkan şaşırtıcı sonuç - Page 2

Nature Human Behaviour dergisinde yayınlanan çalışma, dünya çapında 21 farklı toplumdan 400'den fazla kişinin 1.600'den fazla kaydını analiz ederek, türünün en geniş kapsamlı çalışması oldu. Araştırma, altı kıtaya yayılan 18 farklı dili içeriyor ve sonuçta, bebeklerle etkileşime girerken, insanlar konuşma biçimlerini kültürler arasında neredeyse evrensel olacak şekilde değiştirdiklerini ortaya koyuyor.


"Bebek dili" araştırmasından çıkan şaşırtıcı sonuç - Page 3

Araştırmanın kıdemli yazarı Dr. Samuel Mehr yaptığı açıklamada, "Tüm ülkelerde insanlar bebeklerle konuşurken yetişkinlerle konuştuklarından daha yüksek bir ses kullanıyorlar" dedi ve devam etti: “Fakat bazı toplumlarda ses perdesindeki fark diğerlerinden çok daha büyük. En büyük farklılıklardan bazıları Yeni Zelanda İngilizcesindeyken Tanzanya'daki Hadza gibi diğer dillerin etkileri daha küçük.”


"Bebek dili" araştırmasından çıkan şaşırtıcı sonuç - Page 4

Daha yüksek ve daha değişken bir perde kullanmanın yanı sıra, insanlar bebeklerle konuşurken genelde müzikal bir ses kullanıyor, daha saf bir tınıyla şarkı söylüyor ve konuşma tempoları değişiyor. Bebek konuşmasının yetişkin konuşmasından 11 şekilde farklı olduğu tespit edildi.


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.