Güncel

Benzine yapılan indirim geri alındı, fiyatlar yine artıyor

Döviz kurunun artmasıyla birlikte akaryakıt fiyatları da artmaya başladı. Motorinden sonra benzine de zam gelmesi, otomobil sürücülerini kara kara düşündürmeye başladı.

Benzine yapılan indirim geri alındı, fiyatlar yine artıyor

Özellikle 2022’nin ilk günlerinden itibaren akaryakıtta üst üste görülmeye başlanan zamlar, uzun bir süre iki ileri bir geri şekilde ilerlemiş ve nihayetinde motorinin litresi 30 liraya, benzinin litresi ise 28 liraya dayanmıştı. Tam nereye kadar gidecek böyle diye söylenmelerin başladığı günlerde, gerek motorin gerekse de benzin yönünü aşağı çevirmiş ve art arda indirim haberleri otomobil sürücülerini yeniden umutlandırmıştı.

Bununla birlikte geçtiğimiz günlerde bu indirim furyasını kıran isim Motorin oldu. Üst üste iki zam alan motorinin aksine benzinse, 81 kuruşluk indirimle herkesi şaşırtmıştı. Ancak bu mutluluk uzun sürmedi zira benzin fiyatları yeniden zamlandı. Üstelik zammın tutarı tam 81 kuruş. Yani anlayacağını motorine zam yapılırken benzine uygulanan indirim, bugün itibariyle resmen geri alınmış oldu.

Benzine yapılan indirim geri alındı, fiyatlar yine artıyor

Bu zammın ardından İstanbul’da benzinin litre fiyatı 25-TL’nin birkaç kuruş üzerine çıkarken, Ankara ve İzmir’de ise benzin 25,15-TL seviyelerini geçmiş oldu. Peki zamların arkasında yatan sebep ne? Aslında şu sıralar Brent Petrol ya yatay seyir ediyor ya da düşüyor, ancak kurun düzenli olarak artması, Brent Petrol’deki en ufak bir yükselişin anında pompa fiyatlarına yansımasına neden oluyor. Bu nedenle tüketicinin bir gözü döviz kurunu diğer gözü ise Brent Petrol’ü takip ediyor.

Yorumlar
Bahadir
Hem döviz artıyor hem altın hemde petrol değeri artıyor.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.