Beş Duyu Organıyla İlgili 23 İlginç Gerçek! - Page 1

5. Yaşlanan her insan, "okuma gözlüğünü" kullanmak zorunda kalacak:) Yaş aldıkça gözler, odaklanma kabiliyetini yitirir.
6. Vücudumuzdaki en hızlı çalışan kas göz kasıdır.

Beş Duyu Organıyla İlgili 23 İlginç Gerçek! - Page 2

7. İnsan gözüne en yakın gözlerden biri köpekbalığı gözüdür. Bu nedenle göz ameliyatlarında protez olarak kullanılabilir.
8. 80 desibelin üzerindeki sesler insan kulağına zarar verirken, 120 desibelin üzeri sesler kulak içindeki sinirleri kalıcı olarak tahrip edebilir. Örneğin, bir rock konserinde 15 dakika boyunca hoparlörlerin önünde durmak, işitme kaybına sebep olabilir.

Beş Duyu Organıyla İlgili 23 İlginç Gerçek! - Page 3

9. Kulaklarınızın sadece "duyma" ile ilgili olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İç kulak bölümü aynı zamanda vücudumuzun DENGE sisteminin bir parçasıdır. Dolayısıyla baş dönmesinin en sık rastlanan sebepleri, kulakla ilgili rahatsızlıklardır.
10. Anne karnındaki bir bebekte ilk olarak tat ve koku alma duyusu, sonra işitme duyusu, ardından dokunma duyusu ve en son görme duyusu gelişir.

Beş Duyu Organıyla İlgili 23 İlginç Gerçek! - Page 4

11. Vücudumuzda dokunma duyumuzun en fazla olduğu bölgeler, parmak uçlarımız ve dudaklarımızdır.
12. Derimizde bulunan dokunmaya bağlı reseptörler, yaşlandıkça azalır. Öyle çok yaşlanmanıza da gerek yok. 16-18 yaş arasında bu reseptörler sayıca zirveye ulaşır. Sonra çok yavaş bir şekilde azalmaya başlarlar.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.