Güncel

Betamax Resmen Tarihe Karışıyor

Sony'nin video kaset formatı Betamax tarih oluyor


Sony'nin 1975 yılında piyasaya sunduğu video kaset formatı Betamax, teknoloji dünyasındaki 40 yılını doldurduktan sonra emekliye ayrılıyor. Sony, tarafından yapılan açıklama ile 2016 yılının Mart ayından itibaren Betamax formatlı kasetlerin satışının biteceğini duyurdu.

1447165869_sony-betamax.jpg

Sony Betamax Tarihe Karışıyor

1975 yılında Sony tarafından pazara sunulan Betamax formatı, kısa sürede popüler bir format haline geçmesine rağmen, Japonya merkezli JVC'nin 1976 yılında geliştirdiği VHS formatının karşısında çok fazla direnemedi ve kaset formatları savaşından yenik ayrıldı.

1447166176_betamax-vsvhs.png

Geçen süreç içinde tamane dijital formata ağırlık veren sektör ile birlikte Betamax, gündelik kullanıcılardan ziyade, koleksiyoncuların ve nostalji tutkunlarının ilgisinin ötesine geçemedi. Sony cephesinden yapılan resmi açıklama da pazardaki 40 yıl deviren Betamax'ın Mart 2016'dan itibaren tarihin tozlu raflarındaki yerini alacağı belirtiliyor.

Öte yandan analog tarafta ciddi bir savaşı kaybeden Sony ise dijital devirde, Bluray diskler ile Toshiba'nın geliştirdiği HD-DVD'ye karşı büyük üstünlük kurmayı başardı. Özellikle Playstation 3 oyun konsolu ile birlikte Bluray formatını ciddi şekilde firmalara kabul ettiren Sony, sinema sektöründe de aynı başarıyı sürdürdü.

Günümüzde ise Sony'nin en büyük rakibi olan Microsoft bile Xbox One oyun konsolunda Bluray sürücüsüne yer veriyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.