Beyin hakkında bilmediğiniz hayret verici bilgiler - Page 1

Beynin Ne Kadarı Kullanılır? Yaygın inanış sadece küçük bir bölümünün kullanıldığı yönünde olsa da gerçekte insanlar beynin büyük bölümünü kullanırlar. Farklı davranışlar için farklı bölgeleri aktifleşen beynin büyük bir bölümü kullanılmaktadır. Örneğin komik bir film izlerken sağ ön lob aktifleşirken, artkafa lobunda bulunan görme duyumu bölgesi, görsel algilama ile yorumlama işlevini yerine getirir.

Beyin hakkında bilmediğiniz hayret verici bilgiler - Page 2

Yaş İlerleyince Öğrenme Azalır mı?
Etrafımızda geçkin yaşına rağmen üniversite bitiren yaşlı insanlara sıklıkla rastlıyoruz. Bu bile azim ve iradenin yaş ne olursa olsun, beyinden gerekli verimin alınabileceğinin kanıtıdır.

Beyin hakkında bilmediğiniz hayret verici bilgiler - Page 3

Aşk Kalpte Mi? Beyinde Mi?
Araştırmalar aşkın çokta söylendiği gibi kalpte değil tamamen beyinde oluştuğunu gösteriyor. Açlık ve susuzluk ihtiyacının tetiklediği beyin bölgesi aşk sonucuda aynı etkiyi gösteriyor. Yani aşk aklımızın bize dayattığı bir tutku ve ihtiyaç özelliği gösteriyor.

Beyin hakkında bilmediğiniz hayret verici bilgiler - Page 4

Beyin Öğle Saatlerinde Yavaşlar Mı?
Öğleden sonra beyinde bir yorgunluk meydana geldiğini, öğle yemeğinden sonra bir ağırlık bastığını hepimiz biliriz. Araştırmacılara göre bunun sebebi bu saatlerde azalan testosteron hormonu salınımı. Bu performans düşüşünün önüne geçmek için ise iddialı oyunlar oynamak çok faydalı. Kazanma duygusu testosteronun yeniden artmasını ve zihninizin uyanmasını sağlayabilir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.