Güç kaynağıUcuz elektronik bileşenlere sahip olan güç kaynakları, bozulmaya en yatkın bilgisayar donanımlarından bir tanesi. Güç kaynağınızın ömrünü tamamladığını aşağıdaki belirtilerden anlayabilirsiniz:- Sisteminizin açılmaması.- Ani yeniden başlamalar ve kilitlenmeler.- PC'nizdeki bazı bileşenlerin çalışmaması.- Fanın durması nedeniyle PC'nizin aşırı ısınması.- Kasanızın elektrik kaçağı yapması.- Duman.PC'nizin diğer parçalarına zarar gelmediyse, sadece yeni bir güç kaynağı satın alarak PC'nizi onarabilirsiniz.

İşte bilgisayarınızın donanımı hakkında bilmeniz gerekenler

AnakartAnakartlarda hareketli parçalar olmasa da, zaman içinde üzerinde bulunan kondansatörler, içlerindeki elektroliti akıtabiliyor (genellikle ucuz bileşenler kullanılması nedeniyle). Kondansatörleri değiştirmek kolay bir iş değildir ve başarı oranınız yüzde 100 değildir. Bu tür bir onarımı yapacak kadar lehim yeteneğinize güveniyorsanız, şansınızı deneyebilirsiniz. Aksi halde anakartı değiştirmeniz gerekiyor.Bunların dışında bellekler, statik elektriğe maruz kaldıklarında hata yapabilirler. Bellek hatalarını algılamak zordur, çünkü bazı durumlarda örneğin bir ay içinde sadece birkaç kez sorun çıkarabilmektedirler.

İşletim sistemiİşletim sistemi, tabi ki bir donanım değil, ancak bozulma ihtimali en yüksek sistem öğelerinden bir tanesi. Bunun en sık rastlanan nedenleri ise yanlış sürücüler ve zararlılar.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.