Avustralya’nın Sydney Üniversitesi’nde genetik mühendisi olan Katherine Belov, nesli


TAZMANYA KAPLANI


1936’da tükenen Tazmanya kaplanlanının, ‘genetik çeşitlilikleri az olduğu için’ böyle bir sonla karşılaştığını belirtti. Belov, “Bu tür değişikliklere adapte olmak konusunda çok başarılı değildi... Eğer yaşama dönerlerse genetik çeşitliliklerini artırmak yeniden zaman isteyecek” dedi.

YOLCU GÜVERCİNİBilim insanları, Avrupalılar Amerika kıtalarına geldiği zaman bu kuşlardan milyarlarcasının hayatta olduğuna inanıyor. Ancak zamanla yaşam alanlarını kaybeden ve etleri için avlanan kuşların nesli tükendi. Araştırmacılar, türün korunan kalıntılarından DNA örnekleri alarak, genetik bilgileri diğer güvercin türlerine enjekte etmeyi ve yolcu güvercinleri hayata döndürmeyi amaçlıyor.

PİRENE DAĞ KEÇİSİ


Bir zamanlar Avrupa’da birçok bölgede yaşayan boynuzlu Pirene keçisi, 1990’lardan bu yana tekrar hayata döndürülmesi için çaba gösterilen bir canlı. Bilim insanları, türünün son örneği olan dişi Pirene keçisini canlandırsa bile, çiftleşmesi için bir erkek olmayacak. Bu aşamada daha derin genetik mühendisliğin devreye girmesi gerekebilir.

KILIÇ DİŞİ KAPLANGeçmişte donmuş halde kalıntıları bulunan kılıç dişli kaplanların DNA’larını alarak onları klonlamak mümkün olabilir. Bilim insanları, yaklaşık 5 yıl önce, 16 yıl boyunca dondurulmuş olarak bekletilen bir fareyi aynı yöntemle klonladı. Donmuş halde kalıntılarına rastlanan tüylü mamutlar için de aynı yöntem işe yarayabilir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.