Güncel

Bilim insanları Türkiye'de sıtmayı tartışacak

Malaria RCN tarafından üçüncüsü düzenlenen "Yaban Hayatında Sıtma ve İlgili Kan Parazitleri" konulu uluslararası konferans, ERVEK'in ev sahipliğinde 25-29 Eylül'de Nevşehir'de gerçekleştirilecek.


Uluslararası Sıtma Araştırma Koordinasyon Ağı (Malaria RCN) tarafından üçüncüsü düzenlenen "Yaban Hayatında Görülen Sıtma ve İlgili Kan Parazitleri" konulu uluslararası konferans, Erciyes Üniversitesi'nin (ERÜ) himayesinde, Nevşehir'de gerçekleştirilecek.

Konferansa ev sahipliği yapacak Erciyes Üniversitesi Vektörler ve Vektörlerle Bulaşan Hastalıklar Uygulama ve Araştırma Merkezinin (ERVEK) Müdürü Prof. Dr. Abdullah İnci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, konferansın 25-29 Eylül arasında gerçekleştirileceğini belirtti.

Konferansa, 20 ülkeden 60’ın üzerinde yabancı bilim insanının katılacağını ifade eden İnci, şunları kaydetti:

"Alanlarında dünyanın önde gelen ekologlarından İsveç Lund Üniversitesinden Prof. Dr. Staffan Bensch, Litvanya Doğa Araştırma Merkezinden Prof. Dr. Gediminas Valkiunas, Fransa Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezinden Prof. Dr. Ana Rivero, ABD San Francisko Üniversitesinden Prof. Dr. Ravinder Sehgal, ABD Pasifik Adası Ekosistem Araştırma Merkezinden Prof. Dr. Carter Atkinson, ABD Missouri Üniversitesinden Prof. Dr. Robert Ricklefs ve ABD New Jersey Üniversitesinden Prof. Dr. Dina Maderial Fonseca konferansa davetli konuşmacı olarak katılacak. Biz de Orman ve Su işleri Bakanlığının izni ve TÜBİTAK'ın desteğiyle Kayseri'deki Sultan Sazlığı Milli Parkı'nda yürüttüğümüz 'Sultan Sazlığı Ekosisteminin Moleküler Ekolojisi' konulu projede, yaklaşık iki yılda elde ettiğimiz verileri, bu toplantıda sunacağız. Davetli katılımcılar ve diğer bilim insanlarıyla bu konuyu enine boyuna bütün yönleriyle tartışacağız."

Bu konferans sayesinde dünyada ekoloji alanında üretilen bilgileri Türk insanına sunmaya çalışacaklarını dile getiren İnci, "İlk elden ve en doğru noktadan insanımıza bu bilginin aktarılmasını istiyoruz. Bizim merkez olarak misyonumuz budur." dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.