1: Fiyat karşılaştırma siteleri.

Gates'in tahmini: "Otomatik fiyat karşılaştırma hizmetleri geliştirilecek, böylece insanlar tüm web sitelerinde fiyatları görebilecek ve tüm endüstriler için en ucuz ürünü bulmayı kolaylaştıracak."

Şu an gördüğümüz: Google veya Amazon'da bir ürün arayabilir ve farklı fiyatlar elde edebilirsiniz. NexTag, PriceGrabber ve hatta Microsoft'un kendi Bing Alışveriş Merkezi gibi siteler fiyatları karşılaştırmak için özel olarak üretilmiştir.

2: Mobil cihazlar.

Gates, "İnsanlar nerede olursa olsun sürekli iletişim kurmalarını ve elektronik işlerini yapmalarını sağlayan küçük cihazları etrafında taşıyacak, haberleri kontrol edebilecek, rezerve ettikleri uçuşları görebilecek, finansal piyasalardan bilgi alabilecek ve bu cihazlarla hemen hemen her şeyi yapabilecek.”"

Şimdi gördüğümüz: Akıllı telefonlar, akıllı ekranlar, Amazon Echo gibi hoparlörler ve Microsoft HoloLens gibi kulaklıklar bile kullanıcıların tüm bilgilerini ellerinde tutmanın bir yolunu sunuyor.

3: Anında ödemeler ve online finansman ve web üzerinden daha iyi sağlık hizmetleri.

Gates'in tahmini: "İnsanlar faturalarını ödeyecek, mali gelirine bakacak ve internette doktorlarıyla iletişim kuracak."

Şimdi gördüğümüz: Teknoloji, Uber'in ulaşım şeklini değiştirdiği gibi sağlık hizmetlerini değiştiremedi ancak ZocDoc gibi siteler, bir doktor bulma ve zamanlama işlemlerini kolaylaştırmayı hedefliyor. One Medical ve Forward gibi kuruluşlar, online ve veri odaklı sağlık hizmetleri için aylık üyelikler sunarak doktor ofisinin şeklini değiştirmeye çalışıyorlar. Artı, Kaiser Permanente gibi büyük HMO'lar akıllı telefon aracılığıyla şimdi görüntülü sohbet tıbbi konsültasyonları sunuyor.

Ayrıca şimdi Lending Club gibi siteler yoluyla çevrimiçi para ödünç verebilir ve PayPal ve Venmo gibi siteler ve uygulamalar aracılığıyla kolayca ödeme yapabilirsiniz.

4: Kişisel asistanlar ve nesnelerin interneti.

Gates'in tahmini: "Kişisel arkadaşlar" geliştirilecek, ister evde ister ofiste olsun, tüm cihazlarınızı akıllı bir şekilde bağlayacak ve senkronize edecek ve veri alışverişi yapmalarına izin verecektir. Cihaz e-postanızı kontrol edecek veya hangi tarifleri hazırlamak istediğinizi söyleyince ihtiyaç duyduğunuz bilgileri mağazaya gittiğinizde almanız gereken malzemelerin bir listesini hazırlayacak.”
Şimdi gördüğümüz: Google Asistanı ve Amazon Alexa gibi sanal ses asistanları, bu yönde ilerliyor ve bilgilerinizi yalnızca yüksek sesle isteyerek kişiselleştirebilmeniz için kişiselleştirilmiş bir yol sunuyor. Bu arada, Nest gibi akıllı cihazlar günlük rutinleriniz hakkında veri toplar ve evinizin sıcaklığını otomatik olarak ayarlar.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.