Binance Türkiye'de haciz şoku! 240 bin dolar yok oldu

Binance Türkiye’deki hesabına aktardığı 240 bin dolarının dakikalar içinde çalındığını öne süren Beşir Baran şirkete yönelik ihtiyati haciz kararı aldı.

Binance Türkiye'de haciz şoku! 240 bin dolar yok oldu

Binance Türkiye birimi bugün ilginç bir iddia ile gündeme oturdu. Mağdur Beşir Baran, Binance Türkiye hesabına aktardığı 240 bin doların 4 dakika içinde yok olduğunu söyledi. Bu durum şaşkınlıkla karşılandı. Çünkü Baran'ın hesabına giriş yapılması ve işlem yapılabilmesi için iki ayrı telefona kod gelmesi gerekiyor. Ancak iddiaya göre hiç bir kod gönderilmemiş. Doğrulama kodlarını almadığını iddia eden Baran, şirket hakkında soruşturma başlattı. 

Beşir Baran, avukatları aracılığı ile Mersin Tüketici Mahkemesi’ne başvuruda bulundu. Yaptığı başvuruda, "Şirket hesabındaki paramın güvenliği sağlanamadı. Zarara uğratıldım" ifadeleri kullanıldı ve haciz talebinde bulunuldu. 

4 dakikada 240 bin doların yok olduğu Binance'ye haciz kararı

Binance Türkiye'de haciz şoku! 240 bin dolar yok oldu - Resim : 1

Mahkeme sürecinde bir karara varıldı. Talebi değerlendiren mahkeme, yüzde 15 teminat yatırılması şartını koştu. Baran, mahkemenin belirlediği 36 bin doları teminat olarak hesaba yatırdı. Mersin 4. İcra Müdürlüğü, Binance'ye haciz işlemi için İstanbul’a yazı yazdı. Müdürlük, talimat yazısına ek olarak Binance Türkiye’nin bağlı olduğu BN Teknoloji AŞ için 40 bankaya haciz müzekkeresi oluşturdu. Ayrıca şirketin banka hesaplarındaki paraya da el konulacak. 

Yapılanlar bunlarla da kalmadı. Şirkete ait gayrimenkul ve araç sorgusu da yapıldı. Şirket adına her hangi bir taşıt veya taşınmaz kaydına rastlanmadı.  Sorgulama sonuçlarında 14 bankada "Bizde parası yok" yanıtı alındı. Ardından şirketin binasındaki eşyalarına yönelik haciz işlemi başlatıldı.

GÜNCELLEME:  

Binance Türkiye tarafından haber merkezine bir açıklama gönderildi. Gelen açıklama şu şekilde:

Değerli Basın mensubu,
Binance TR hakkında, bugün bazı yayın organlarında ‘Dünyanın en büyük kripto para borsasına haciz geldi’ başlığıyla yer alan iddialara ilişkin sizleri ve kamuoyunu bilgilendirme gereği duyulmuştur. Öncelikle, çıkan haberde yer alan bilgi ve açıklamaların tamamının gerçek dışı olduğunu bildirmek isteriz. Habere konu olayla ilgili Şirketimizce yapılan araştırmada; adı geçen müşterinin “buharlaştığını iddia ettiği tutarın” kendi rızasıyla transfer edilmiş olduğunu, bu kişinin şirketimizde bu işlem nedeniyle herhangi hak ve alacağının bulunmadığını; transfer işleminin tamamen kendi bilgisi ve rızasıyla yapıldığı, işlem yapılırken, işlemin gerçekleşmesi için gerekli olan ve sadece müşterinin bildiği bilgilerin kullanıldığı, yine bu işlemlerin müşterinin hakimiyet alanında bulunan araçlar ile yapıldığı ve bütün güvenlik prosedürlerine uygun olarak gerçekleştirildiği anlaşılmış ve bu konuda müşteriye ve ilgili makamlara gerekli bilgiler iletilmiştir. Bu nedenle, ilgilinin Şirketimizden bilgi alamadığı iddiaları gerçek dışıdır. İlgilinin iddiası çerçevesinde bir mahkemeden teminat vererek almış olduğu bu haksız tedbir kararından bugün tedbirin uygulanması suretiyle haberdar olunmuştur. Mahkemenin Şirketimizden bilgi talep etmesiyle birlikte bu haksız tedbir kararının kaldırılacağına inanmaktayız. Ayrıca, bu karar geçici bir tedbir niteliğinde olup henüz mahkeme bizden konuya ilişkin bilgi ve belge de istememiştir. İlerleyen günlerde karara karşı gerekli itiraz süreçlerinin işletileceğini ve yasal haklarımızın kullanılacağını ifade etmek isteriz.

Bununla birlikte, Şirketimizin kayıtlı bulunduğu ve Türkiye’nin sayılı şirket ve bankalarının temsilciliklerinin de yer aldığı aynı adreste faaliyetlerini sürdürdüğünü belirtmek isteriz. Şirketimiz, yüzlerce çalışanının sağlığına verdiği önemle pandemide uzaktan çalışılması kararı almıştır. Ancak, hukuki sürecin haber alınması akabinde Şirket avukatımız adresimize intikal etmiş ve sürece iştirak etmiştir. Bu nedenle ‘Şirket merkezinde Şirketi temsil eden kimsenin bulunmadığı’ iddiası da gerçek dışıdır. Bu konuda icra müdürlüğü tutanağının incelenmesi gerçeğin ortaya çıkması için yeterli olacaktır. Yine haberde geçen, Şirketin banka hesaplarının boş olduğu iddiası da tamamen gerçek dışıdır. Zira, ülkemizde çalıştığımız bütün bankalardaki hesaplarımız aktif durumda olup iddiaya konu tutarı fazlasıyla karşılayacak bakiye mevcuttur. Bu asılsız haber nedeniyle bütün ilgililer hakkında hukuki haklarımızı kullanacağımızı ve kendileri hakkında en kısa süre içerisinde yasal işlem başlatacağımızı; ayrıca, bu tedbire karşı da gerekli yasal yollara başvuracağımızı saygılarımızla bilgilerinize sunarız.