Güncel

Bir tane Tiramisu'lu Android 13 lütfen

Google, henüz Android 12'yi yayınlamamışken bir sonraki sürüm hakkında sızıntılar ile gündeme geldi. Dev şirket tatlıları çok sevmişe benziyor.

Bir tane Tiramisu'lu Android 13 lütfen

Google yeni Android sürümünü piyasaya sunmaya hazırlanırken yeni bir sızıntı ile gündeme geldi. Android sürümlerine isim koymaktan vazgeçeli bir kaç sene olan firma, anlaşılan o ki Android 13 ile eski isim koyma geleneğine devam edeceğe benziyor.

Google önümüzdeki haftalarda Android 12 sürümünü yayınlaması bekleniyor. Şuanda beta sürecinde olan sürüm, geliştiriciler için yayınlanmıştı. Android 13 bir sonraki sürüm olacak ama şimdiden bir sızıntı ile gündeme geldi. Google bu sürümün hazırlıklarına şimdiden başlamışa benziyor. Bir yandan Android 12 ile uğraşan firma, diğer yandan yeni sürümü hazırlıyor.

Android 13 Tiramisu ismi ile gündemde

Google geliştiricileri, önümüzdeki haftalarda gelmesi beklenen kararlı bir sürümle Android 12 mobil işletim sistemini sunmaya hazırlanıyor. Google buna rağmen, Android platformunun gelecek yıl piyasaya sürülecek olan bir sonraki sürümünün geliştirilmesi konusunda da devam ediyor. Raporlara göre, Android'in gelecek sürümü Tiramisu olarak adlandırılacak.

Bir tane Tiramisu'lu Android 13 lütfen - Resim : 1

Bazı meraklı kullanıcılar Android Açık Kaynak Projesi (AOSP) kodunu incelerken bu bilgiyi keşfetti. Mevcut belgelerden biri ise, geliştiricilerin Tiramisu için Android 13 T'yi işaret ettiğini gösteriyor. Böylece önümüzdeki sonbaharda halka sunulması beklenen ve resmi olarak Android 13 olarak adlandırılacak olan işletim sisteminin kod adından ilk kez bahsedilmiş oldu.

Google, birkaç yıldır üst üste Android'in yeni sürümlerine tatlı adlarını veriyordu bu bir tür gelenek haline gelmişti. Ancak Android 10'un piyasaya sürülmesiyle birlikte bu geleneği terk etmeye karar vermişti. Buna rağmen farklı tatlıların kullanıldığı kod adları dahili olarak kullanılmaya devam ediyor. Geliştiriciler bu uygulama doğrultusunda Android 10 Quince Tart (tatlı kek), Android 11 Red Velvet Cake ve Android 12 Snow Cone (ezilmiş tatlı, buz tatlısı) adını vermişler.

Sizler bu isim hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.