Güncel

Bir tonluk yerli bombamız ilgi odağı oldu!

Harp Başlığı Raylı Sistem Dinamik Test Altyapısı HABRAS’ta oldukça heyecanlatan anlar yaşandı. Bir tonluk yerli bomba, ses hızını aşarak hedefi vurdu. İşte o görüntüler!

Bir tonluk yerli bombamız ilgi odağı oldu!

Harp Başlığı Raylı Sistem Dinamik Test Altyapısı HABRAS’ta oldukça heyecanlatan anlar yaşandı. 2 bin metre uzunluğu ile Avrupa'nın çift raylı en uzun test hattında ilerleyen bir tonluk bomba, ses hızını aşarak hedefi vurdu. Saatte bin 850 kilometre hıza ulaşan MK-84 genel maksat bombası, bir metrelik çelik donatı işlenmiş betonu başarıyla deldi. 

Konya Karapınar’da TÜBİTAK SAGE tarafından kurulan HABRAS, 31 ekimde açılmıştı.

Açılışa katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce yüksek maliyetlerle yurt dışında yapılan testlerin ilkine şahitlik etmişti. Bu testte 113 kilogram ağırlığındaki delici sınıf minyatür bomba harp başlığı başarıyla hedefe ulaşmıştı. HABRAS’ta Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank’ın katılımıyla yeni bir test gerçekleştirildi.

Bir tonluk yerli bombamız ilgi odağı oldu!

Test sırasında nefesler tutuldu. Bir ton ağırlığa sahip kısmi delici özellikteki MK-84 genel maksat bombası, savunma sanayinde bir ilke imza attı. MK-84, ray üzerinde ses hızının yaklaşık 1.5 katına ulaştı. Saatte bin 850 kilometre hıza erişen MK-84, bir metre kalınlığa sahip çelik donatı ile güçlendirilmiş beton hedefi başarı ile deldi.

Başarılı testi, Bakan Varank, sosyal medya hesabından duyurdu. Twitter’dan açıklamalarda bulunan Varank, “Sn. Cumhurbaşkanımızın açılışını yaptığı TÜBİTAK SAGE HABRAS Altyapısı'nda tarihi bir ana daha şahit olduk. Yapılan testte yaklaşık 1 tonluk mühimmat, ses hızının 1.5 katında hızlandırılarak hedefe ulaştı. Savunma Sanayimiz için önemli bir başarıya daha imza atılmış oldu.” ifadelerini kullandı.

Bu heyecanlatan testin videosu da internette paylaşıldı. İlgili videoya yukarıdaki oynatıcı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorumlar
Hamdi
MAŞAALLAH harika olmuş helâl olsun dosta güven düşmana korku veriyor
Cevapla
Kocatopcu
Yunanistani şimdi telaş almıştır,geçenlerde haber sunan Yunan spiker epey telasliydi milli gemiler için şimdi tutusmusturlar.
Cevapla
yakup
bu tür üretimler çok öncden yapılması gerekirdi
Cevapla
qwq
chpye sor onu sen
Vatansever
Bu tip gelişmelerin artarak devam etmesini canı gönülden istiyorum.Gurur verici.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.