Bir ülke daha Ay'a gitti! Yeni yöntem denendi - Page 1

Güney Kore ve SpaceX arasındaki ilk Ay misyonu başladı. SpaceX, Kore Pathfinder Lunar Orbiter (KPLO) isimli Ay aracını Falcon 9 roketiyle fırlattı. Görevin yaklaşık dört ay kadar sürmesi ve KPLO’nun Ay yörüngesine oturması bekleniyor.

Bir ülke daha Ay'a gitti! Yeni yöntem denendi - Page 2

KPLO ile Ay’a yolculuk ediyor
Geçtiğimiz saatlerde ABD’de gerçekleşen fırlatmanın ilk aşaması başarılı oldu. Görev kapsamında Falcon 9 roketiyle birlikte KPLO veya diğer adıyla Danuri aracı fırlatıldı. Bu, Güney Kore’nin ilk Ay göreviyken aynı zamanda SpaceX’in Ay’a gerçekleştirdiği nadir uçuşlardan biri anlamına geliyor.

Bir ülke daha Ay'a gitti! Yeni yöntem denendi - Page 3

NASA ve Güney Kore’nin uzay ajansı Kore Havacılık ve Uzay Araştırma Enstitüsü tarafından tasarlanan KPLO isimli uzay aracı, dört aylık bir yolculuk sonrasında Ay yörüngesine oturmak istiyor. KPLO, hedefine ulaşmak için ballistic lunar transfer (BLT) yöntemine güveniyor.

Bir ülke daha Ay'a gitti! Yeni yöntem denendi - Page 4

Bu; Dünya, Güneş ve Ay’ın yer çekimini kullanacağı anlamına geliyor. Diğer Ay görevlerine göre daha az maliyetli olması için BLT tekniğini deneyen Güney Kore’nin Ay’a ulaşması da daha uzun sürecek. Hesaplamalar dört buçuk ay sonrasını (Aralık ortası gibi) işaret ediyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.