Güncel

Birisi OpenSea'de NFT'lerinizi mi çaldı? İşte yapabilecekleriniz!

Yüksek fiyatlar göz önüne alındığında, takas edilemeyen tokenler ( NFT'ler ) giderek daha çekici bir hedef haline geldi. Peki birisi OpenSea'de NFT'lerinizi çalarsa ne yapacaksınız? Bu sorunun yanıtına yazımızın devamından hep birlikte göz atalım.

Birisi OpenSea'de NFT'lerinizi mi çaldı? İşte yapabilecekleriniz!

Kripto para endüstrisi büyüdükçe, dolandırıcılar ve hırsızlarla dolu hale geldi ve özellikle bu tokenlerin bazılarının ulaştığı yüksek fiyatlar göz önüne alındığında, takas edilemeyen tokenler ( NFT'ler ) giderek daha çekici bir hedef haline geldi.

Birisi OpenSea'de NFT'lerinizi mi çaldı? İşte yapabilecekleriniz!

Tahmin edilebileceği gibi, en büyük NFT pazarı olan OpenSea, birçok kez bu hırsızlıkların hedefi oldu ve sorunu nispeten başarılı bir şekilde çözmeye çalıştı ve 11 Ağustos'ta bir Twitter ileti dizisinde ayrıntılandırdığı çalıntı dijital varlık politikasını ayarlamaya zorladı.

OpenSea'nin mevcut politikası

Şu anda, pazarın politikası, çalınan bir NFT satın alan herhangi bir kullanıcıyı cezalandırıyor. Birisi bir NFT'yi çalıntı olarak bildirdiği anda, kişi iade edildiğini bildirene kadar anında OpenSea'den yasaklanır. 

Ne yazık ki bu, çalıntı bir NFT'yi bilmeden satın aldığı için masum bir kişinin haksız yere cezalandırılabileceği anlamına gelir. Kötü niyetli kişiler, ilk etapta çalınmayan belirteçleri 'şüpheli' olarak işaretlemeye başladıkça sorun daha da karmaşıklaşıyor.

Birisi OpenSea'de NFT'lerinizi mi çaldı? İşte yapabilecekleriniz! - Resim : 1

Çözüm: Siber suçlar bürosu

Yeni politikaya göre, pazar, olaydan sonraki yedi gün içinde bir polis raporunun sunulmasını şart koşuyor ve ancak o zaman OpenSea bildirilen ürünü alım ve satım için devre dışı bırakacak.

Pazaryeri polis raporunu yedi gün içinde almazsa, rapor edilen NFT'nin alım ve satımını yeniden etkinleştirecektir. Şirkete göre:

“Bu değişiklik, yanlış raporların önlenmesine yardımcı olacak. Bunun iyi bir ilk adım olduğunu düşünüyoruz ve topluluğun önerileri için minnettarız.”
Ayrıca, güncellenen kurallar, hırsızlığı bildiren kullanıcıların kurtarma sonrasında alım satımını yeniden etkinleştirmelerini veya raporu geri çekmeye karar vermelerini kolaylaştırıyor. OpenSea'nin açıkladığı gibi:

"Örneğin, noter gerektirmeyen basitleştirilmiş bir sürecin ayrıntılarını tamamlıyoruz."

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.