Güncel

Birleşmiş Milletler’de oyalı yemeni moda oldu

Ekonomiye Kadın Gücü’nden Beyhan Aydıner'in yemenileri New York’ta büyük ilgi gördü.

Birleşmiş Milletler’de oyalı yemeni moda oldu

Turkcell’in Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) işbirliğiyle hayata geçirdiği “Ekonomiye Kadın Gücü” projesi çerçevesinde mikrokredi alarak işini kuran Amasyalı Beyhan Aydıner’in el emeği göz nuru oyalı yemenileri Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban ki-Moon’un ardından BM Kalkınma Programı (UNDP) Başkan Yardımcısı Rebeca Grynspan’in de beğenisini kazandı.

Türkiye’nin lider teknoloji ve iletişim şirketi Turkcell’in sosyal sorumluluk alanında imza attığı başarılı işler, Mart ve Nisan aylarında iki ayrı Birleşmiş Milletler (BM) etkinliğinde dünyaya örnek gösterildi. Turkcell, Mart ayında tüm kadın odaklı işlerini, geçen haftaysa Van depreminin ardından imza attığı fark yaratan uygulamaları ve Van için Türkiye Kumbarası’nı BM’nin üst düzey yöneticileri ve ülke temsilcilerine anlattı. Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler,  bu vesilelerle BM’nin üst düzey yöneticilerine anlamlı bir hediye paketi sundu.

1365770015_ban-ki-moon-hediyesini-aciyor.jpg

Grynspan hemen yemeniyi boynuna doladı

Ekonomiye Kadın Gücü projesi kapsamında mikrokredi alarak işini kuran Amasyalı Beyhan Aydıner’in el emeği göz nuru oyalı yemenileri, ilk olarak BM Genel Sekreteri Ban ki-Moon’a, daha sonra BM Genel Sekreter Yardımcısı ve BM Kalkınma Programı Başkan Yardımcısı Rebeca Grynspan’a hediye edildi. Grynspan yemeniyi çok beğenerek hemen boynuna doladı.

1365770108_beyhan-aydiner-1.jpg

Öztürkler: “BM’den destek kadınlarımıza umut oluyor”

Öztürkler de “Türk kadının azmini, başarısını, Beyhan Hanım’ın el emeği göz nuru bu yemeni vasıtasıyla dünyanın en büyük uluslararası kuruluşunun temsilcilerine anlattık. Ekonomiye Kadın Gücü projesinin hem yurtiçinde, hem de yurtdışında takdir görmesi, destek verdiğimiz 55 bin kadına umut oluyor” dedi.

Beyhan Hanım hem şaşkın, hem gururlu

Yemenisinin BM yetkililerine armağan edildiğini öğrenen ve Grynspan’ın resmini gören Amasyalı Beyhan Aydıner,  “Bu benim için çok büyük mutluluk. El emeği göz nurunuzun beğenildiğini, takdir edildiğini görmek inanılmaz bir duygu. Hem de dünyanın diğer ucunda. Aile bütçemize katkıda bulunmak için ilk olarak 700 TL mikrokredi alarak makinemi tamir ettirdim. Daha sonra 1000 TL’lik

kredi alarak malzeme temin ettim. İşlerim çok şükür iyi. Başta Turkcell ve TİSVA olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Beyhan AYDINER kimdir?

01.12.1969 tarihinde Merzifon’da doğdu. 20 yaşında evlendi, 3 çocuk annesi. İlkokul mezunu. Eşi malulen emekli oldu. Şimdi benzinlikte erkek kuaförü olarak çalışıyor. Aile bütçesine katkıda bulunmak için evde elişi yapmaya başladı. İlk önce yaptıklarını akrabalarına sattı. Bu sırada kendini geliştirmek için çeşitli kurslara gitti. İğne oyasını gittiği kurslarda öğrendi. Arkadaşları vasıtasıyla mikrokrediyi duydu ve başvurdu. 2010’da 700 TL kredi alarak Piko makinesini tamir ettirdi. 2011’de 1.000 TL kredi alarak ip, yemeni alarak elişleri yaptı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.