Güncel

'Bitcoin' simsarı Karpeles tutuklandı!

Sanal para 'Bitcoin'in simsarı olarak tanınan Mark Karpeles gözaltına alındı.

'Bitcoin' simsarı Karpeles tutuklandı!

Yakın zamana kadar sanal para Bitcoin'in dünya çapında en büyük borsasını yöneten MtGox şirketinin yönetim kurulu başkanı Japonya'da gözaltına alındı. MtGox iflasından önce dünyanın en büyük bitcoin borsasını yönetiyordu.

30 yaşındaki Mark Karpeles'in 2014 yılının Şubat ayında 387 milyon dolar değerinde Bitcoin'in ortadan kaybolmasında parmağı olduğundan kuşkulanılıyor. Karpeles'in Bitcoin borsanının bilgisayar sistemine girerek hesaplarda hile yapmış olabileceği düşünülüyor. MtGox önce olayın bir bilgisayar hatası olduğunu öne sürmüş fakat sonra iflasını ilan etmişti.

1438701577_img20150804131705.jpg

Japon haber ajansı Kyodo News Karpeles'in avukatının, müvekkilinin yasa dışı hiç bir şey yapmadığı yolundaki açıklamasına yer verdi. Ajansa göre, Fransa doğumlu Karpeles'in Bitcoin üzerinden 1 milyon dolar civarında kâr ettiğinden kuşkulanılıyor. 2014 yılının Mart ayında, iflasını ilan ettikten bir ay sonra MtGox şirketi 116 milyon dolar tutarında daha kayıp Bitcoin olduğunu bildirmişti.

Şirket bu bitcoinlerin 2011 yılına ait bir dijital hesaptan kaybolduklarını kaydetmiş böylece kayıp Bitcoin tutarı yarım milyon doları aşmıştı. Bu dünya çapında tedavülde bulunan Bitcoinlerin yüzde yedisi kadar bir miktar.

Kaynak:bbc

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.