Güncel

Bitcoin'e hücum var! Son iki ayda üçe katladı

Değeri yükselen bitcoin’e ilgi yeniden arttı. Türkler 150 milyon doları yurtiçi geri kalanı yurtdışı borsalarda olmak üzere bitcoin’e 400 milyon dolar yatırdı. Kripto para alanındaki yeni gelişmeleri araştırdık.


Milliyet'in haberine göre; kripto para birimleri dünyayla beraber yeniden Türkiye’de de gündemde. En büyük para birimi bitcoin’in piyasa değerinin son iki ayda 3 bin 500 dolardan 12 bin doların üzerine çıkması yeniden ilgi çekmesini sağladı.

Kripto para birimleri dünyayla beraber yeniden Türkiye’de de gündemde. En büyük para birimi bitcoin’in piyasa değerinin son iki ayda 3 bin 500 dolardan 12 bin doların üzerine çıkması yeniden ilgi çekmesini sağladı.
 
Bitcoin fiyatının hızlı arttığı günlerde, yükselişi bir fırsat olarak gören kullanıcıların kâr satışları sonrasında, satım tarafındaki hacimlerin yüzde 10-15 üzerinde arttığını söyleyebiliriz. Tabii aynı şekilde bu yükselişin devam edeceğini öngören kullanıcılar da alım tarafındaki hacimleri yüzde 8 ila 12 arasında yukarı çekiyor.
 
Ayrıca genelde bitcoin hızlı yükselirken, alt coin’lerde ise ciddi düşüşler yaşanabiliyor. Bunu da alım fırsatı olarak gören kullanıcıların, alt coin alım hacimleri de böyle günlerde yüzde 20 civarında yükseliyor. Tabii bunların toplam hacim içindeki dağılımları farklı.
 
Kripto para birimlerine olan yoğun ilgi bu alanda faaliyet gösteren yerli borsaların sayısının da artmasında etkili oldu. Türkiye’de faaliyet gösteren 20’den fazla borsa var. Kripto para yatırımcılarının borsalardan en büyük beklentisi güvenlik ve yüksek hız. Tüm dünyada kripto para borsalarının karşılaştığı en büyük meydan okuma güvenlik. Olası saldırılara karşı tüketicilerin bilgilerini ve varlıklarını ne denli korudukları önemli.
 
Dünyada bu tür saldırıların yaşandığı ülkeler arasında Türkiye üst sıralarda değil. Ancak Türkiye’deki yerli kripto para borsalarının ne kadarının böylesine üst düzey saldırılara karşı güvenli olduğunu da tartışmak gerekiyor. Buna karşı alınabilecek en teknolojik önlem ‘cold wallet’ yani soğuk cüzdanlar. Bu cüzdan bitcoin’lerinizi kullanmak için ihtiyacınız olan gizli kodu korur ve bir internet bankacılığı hesabı gibi işlemlerin yönetilmesine yardımcı olur.
 
Bitcoin, web bazlı alım satım platformlarında alınıp satılabiliyor. Türkiye’de bu konuda faaliyet gösteren 20’den fazla borsa var. Dünyadaki diğer borsalarda da yatırım yapılabiliyor. Sitelerin ve borsaların güvenilir olmasına dikkat etmek gerekiyor. Borsalarda siteler üzerinden istenen belgeleri temin ederek besabınızı açıyorsunuz. Sitelerin kolay alım satım sayfaları bulunuyor.
 
Satış yaptıysanız paranızı, alım yaptıysanız kripto paranızı ‘cüzdan’ denilen kripto paralarınızı saklayabileceğiniz uygulama veya platformlara aktarabiliyorsunuz. Üyeler hesaplarına para gönderirken veya çekerken sadece kendilerine ait banka hesabını kullanırlar. 

Yorumlar
qwq
sacmaliktan baska bisiy digil devletlerin denetiminde digil surekli cuzdanlardan coin caliniyor ne devlete faydasi var ne bankalara ne ozel sektöre hicbirseye faydasi olmayan bi ottan farki yok sadece kara parayla is yapan kuresel baronlari zengin etmek
Cevapla
Kartal
Dünyada kripto kredi kartlari piyasaya çıktı şuan kullanımda. Bir şeyden haberi olmayıp herşeyi bildiğini zannedenler :)
Kartal
Küresel baronlardan önce Türkiye'deki siyasi baronların servetlerini araştır :)
Bay byc
Kaç senedir al sat yapiyorum daha hiç koinim calinmadi. Koin caldirdiysan nasıl çaldırdın anlat başkaları da caldirmasin :)
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.