Biyonik göz mucizesi!

Biyonik göz mucizesi İngiltere'de iki kişiye umut oldu.

Biyonik göz mucizesi!

Bilim adamları sürekli çalışmalar yapıp görme engellilere çare arıyor bilim adamlarının yaptığı biyonik göz araştırmaları umut verici. Retina rahatsızlığı yüzünden yıllardır, karanlıkta yaşayan Robin Millar ile Chris James'in gözlerine, İngiliz bilim adamları, çalışmaları biyonik gözle çare oldular.

1336137850_worlds-first-bionic-eye-microchip-implant-successful-may-3-2012-singularity-transhumanism.jpg

İngiltere'de yaşayan Chris James ile Robin Millar'ın gözlerindeki retinalarındaki rahatsızlık sebebiyle gözleri görmüyordu. İkisinin de derdine "biyonik göz mucizesi" derman oldu. Yapılan operasyonla, beyinlerindeki görme merkezine, dijital çip yerleştirildi. Bu operasyon ile hem James, hem de Robin, çipe yerleştirilen bin 500 piksel çözünürlüklü kamera sayesinde, görme engelini kısmen de olsa aştılar.

İkisi de kısmi olarak görebiliyor çünkü henüz nesneleri karartı halinde ve siyah-beyaz olarak görebiliyorlar. Uzmanlar hastaların zaman içinde beynin görmeyi yeniden öğreneceğini ve cisimleri daha net bir şekilde görebileceğini söylüyor.

1336138069_76512.jpg

Bir zamanlar yapımcı olan Robin Millar, Sade ve Randy Crawford gibi ünlü müzisyenlerle çalıştı. Millar 25 yıl sonra yeniden görmeye başladı.

Millar, durumunu şu sözlerle ifade etti: "Benim ve araştırma ekibi için en büyük sürpriz, çipin devreye sokulmasından iki gün sonra beynimin yıllardır uyuyan bir bölümü yeniden devreye girmiş, uyanmış gibi oldu" dedi.

Millar'ın görüş kabiliyeti arttı diğer hasta James, operasyondan önce hiçbir şey görmüyordu ve operasyondan sonra hayalleri gerçek oldu.

James, "Yıllardır hep yeniden görmeyi hayal ediyordum. Şimdi çok net olmasa da etrafımı görebiliyorum. Ve bu kapkaranlık bir dünyada olmaktan çok daha iyi bir şey" dedi.

Bilim adamları biyonik göz konusundaki çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.  Bilim dünyası operasyonları yaygınlaştıracak ve daha etkili hale getirecek çözüm arayışında.