Güncel

BlaBlaCar, Çevredostu Bir Oluşum Olma Yolunda İlerliyor

Son 1 yılda BlaBlaCar’la yolculuk paylaşarak dünyada 1 milyon ton karbon salınımı önlendi!


Yolculuk paylaşım platformu BlaBlaCar ile ilgili dikkat çekici detayları yayınlandı. Öncelikle maliyet odaklı seyahat paylaşımı olarak kullanıma sunulan BlaBlaCar servisi, teorik olarak aynı istikamete giden yolcuların, araç ve yakıt maliyetini karşılayarak, hem maddi tasarruf sağlamalarını hem de sosyal anlamda etkileşim içinde olmasını sağlıyor. Paris'te düzenlenen COP21 İklim Değişikliği Konferansı’nda ise BlaBlaCar servisinin başka bir açıdan da küresel olarak sağladığı bir avantaj ortaya çıktı.

1449477139_blablacaryolculukpaylasimicevredostu.jpg

Son 1 yılda BlaBlaCar’la yolculuk paylaşarak dünyada 1 milyon ton karbon salınımı önlendi!

Dünyanın en büyük şehirler arası yolculuk paylaşım ağı BlaBlaCar, dünya çapında en atıl durumdaki kaynaklardan biri olan araçlardaki boş koltukları verimli hale getirmektedir. Avrupa’da arabalardaki ortalama kişi sayısı 1.7 iken bu sayı BlaBlaCar üyelerinin araçlarında ise 2.8’e yükselmektedir. Yapılan bir çalışmaya göre, arabalar zamanın %96’sında park halinde iken, kullanım zamanlarının %0.5’ini sıkışık trafikte, %0.8’ini ise park yeri ararken harcamaktadır. Arabalar zamanın sadece %2.6’sında seyir halindedir ve bu kullanımın %75’inde sürücüler arabalarında yalnız yolculuk yapmaktadır. BlaBlaCar, aynı yöne giden sürücü ve yolcuları bir araya getirerek, şehirler arası yolculuklarda, sürücü ve yolcuların yol masraflarını paylaşmalarını sağlıyor. Böylece, halihazırda yollarda olan arabaların verimli kullanılmasına olanak tanıyarak, tüm dünyada milyonlarca kişiye ek altyapı maliyeti ve çevresel etki yaratmadan yolculuk yapma imkanı sunuyor.

Yolculuk paylaşımı sayesinde Los Angeles’i 1 yıl aydınlatmaya yetecek kadar enerji tasarrufu sağlandı

 

BlaBlaCar üyeleri yolculuklarını paylaşarak enerji tasarrufu sağlıyor ve karbon salınımını azaltıyorlar. Sadece geçtiğimiz 1 yılda, BlaBlaCar’la paylaşılan yolculuklar sayesinde tüm dünyada 500.000 ton eş değer petrol tasarrufu yapıldı. Bu miktar, Los Angeles’ı bir yıl aydınlatmaya yetecek kadar enerji anlamına geliyor. Yine aynı dönemde, 1 milyon ton, yani Paris’ten New York’a bir uçağın 400.000 kez gidiş-dönüşte yol açacağı kadar karbon salınımı önlendi.

Geçtiğimiz 12 ay boyunca, BlaBlaCar Türkiye’de paylaşılan yolculuklar sayesinde elde edilen yakıt tasarrufuyla ise dünya çevresinde 4000 kez turlamak mümkün.

 Hesaplı, çevre dostu ve eğlenceli

 

Çevreye katkı sağlamak için yaptıklarımızın her zaman bir maliyeti olması gerekmiyor. BlaBlaCar ile yolculuk paylaşımı bunun en önemli kanıtı. Kaynakların verimli şekilde kullanılması, hesaplı ürün ve hizmet sağlanmasıyla beraber uygun çözümler ve yeni sosyal etkileşimler sağlama gibi avantajlara sahip. Şehirler arası yolculuk paylaşımı, ekonomi ve çevre açısından faydalı olmanın yanı sıra eğlenceli bir deneyim imkanı da sunuyor: Üyelerimizin %97’si yolculuk paylaşımının eğlenceli olduğunu düşünüyor.

BlaBlaCar, yolculuk paylaşımı ile sağladığı çevresel etkinin ötesinde, Peru Amazon ormanını korumak, ve Asya ile Afrika’da ağaçlandırma yapmak üzere PurProjet ile işbirliği de yapıyor. BlaBlaCar’da online olarak ayırtılan her koltuk için Peru’da 1m2 orman alanı koruma altına alınıyor. Bugüne kadar, Peru’da toplam 30 milyon m2 orman alanı koruma altına alındı ve üç kıtada 1000’den fazla ağaç dikildi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.