Blackberry Z10 ayrıntılı inceleme - Page 1

Cihazımınızın arkasını çevirdiğimizde, mat renkte, tırtıklı ve sağlam bir plastik kapak karşılıyor bizleri. Böylelikle herhangi bir düşme sonrasında çizilme ve daha kötüsü kırılma gibi durumlarla karşılaşmamız zorlaşıyor. Ortasında BlackBerry'nin parlak logosu yer alırken, sol üst kısımda da led ışığıyla birlikte 8MP değerindeki ana kamerayı görüyoruz.
Kapağı açıp, içeri baktığımızda ise, microSIM girişi, microSD kart girişi (64GB'a kadar artırılabilir. Telefonun dahili hafızası 16GB.) ve 1800 mAh değerdeki bataryayı görüyoruz.
Çift çekirdeğin gücü adına
BlackBerry Z10'da çift çekirdekli 1.5GHz değerde Krait işlemci kullanıyor. 2GB RAM ile desteklenen işlemci, Adreno 225 GPU'su ve Qualcomm MSM8960 Snapdragon çipsetiyle de telefonun güçlü bir hal almasını sağlıyor. Nitekim menüler arası geçişlerden aynı anda çalıştırılan uygulamalara kadar, telefonun performans düzeyinin iyi seviyede olduğu çok açık.
BlackBerry 10 işletim sistemi
Az evvel de belirttiğim gibi, menüler arası geçişler gayet akıcı. Herhangi bir donma ile karşılaşmadığımı söyleyebilirim. Bunun yanında, aynı anda yürüttüğüm birden fazla işlemde ve oynadığım 3D oyunlarda da gördüğüm üzere performansın gayet iyi olduğunu söyleyebilirim. Anlaşılan o ki, BlackBerry yetkilileri, gayet stabil bir işletim sistemi ortaya çıkarmış. Henüz bu sistemin yolun başında olduğunu ve zaman içinde gelecek düzenlemelerle birlikte daha da performansı olma ihtimalinin yüksek olduğunu göz önünde bulundurursak, iOS, Android ve Windows Phone 8'e çok güçlü bir rakibin geldiğini söyleyebiliriz.

Blackberry Z10 ayrıntılı inceleme - Page 2

Kullanım alışkanlıkları değişiyor
BlackBerry firması, yeni işletim sistemi ve tabii ki yeni telefonuyla kullanıcılara yeni özellikler sunuyor. Bu özelliklerden bir tanesini, BlackBerry Hub olarak gösterebiliriz. Mail, Twitter, Facebook ve benzeri hesaplarınızı tek bir alana toplayan bu uygulama, gelen metin mesajlarından bildirimlere, Facebook durum güncellemelerinden Twitter mesajlarınıza kadar her şeyi tek bir alanda topluyor ve bir kaynaktan rahatlıkla ulaşmanızı sağlıyor. Peki hub nasıl açılıyor?
BlackBerry Z10, telefonun ön alt kısmındaki BlackBerry yazısına basılı tutarak parmağınızı yukarıya doğru kaydırmanız sonucunda ekran kilidini açıyor. Sol tarafa doğru parmağınızı çekerseniz, sırayla tüm uygulamaları görüyorsunuz, ancak ana ekrandayken sağ tarafa doğru parmağınızı iterseniz, karşınıza hub geliyor ve tüm mesajlaşmalarınızı takip edebiliyorsunuz.

Blackberry Z10 ayrıntılı inceleme - Page 3

BlackBerry 10 işletim sisteminin tasarımını beğendiğimi söyleyebilirim. Sade ve akıcı görünüyor. Ekranın üst kısmına basılı tutup aşağıya indirdiğinizde de, genel ayarlardan Bluetooth ayarlarına, Wi-Fi'dan ekran döndürme kilitlerine kadar birçok seçeneğe hızlıca ulaşabiliyorsunuz. Ha bir de askı sistemi var. Bir uygulama açıkken başka bir uygulama daha açarsanız, ana ekranda iki pencere halinde bunları görebiliyorsunuz. Tıkladığınızda, işlemlerinize devam ediyorsunuz veya isterseniz hemen kapatabiliyorsunuz. Burada güzel olan bir örnek şu: Youtube'dan video izlerken size mesaj geldi diyelim. Mesajınızı okumak için ekranı açtığınızda, Youtube penceresi kapanmıyor, arka planda askıya alınıyor ve müzik sesini hala duyuyorsunuz. Mesajlaşmayı bitirdikten sonra, pencereye tıkladığınızda, videonun hala çalıştığına tanıklık ediyorsunuz. Ayrıca, yine video izlerken telefonunuzun ekranını kapattığınızda, MP3 gibi şarkıyı dinlemeye devam edebiliyorsunuz. Ekranı kapattınız diye video kapanmıyor yani. Bu da güzel bir ayrıntı.
Dikkatimi çeken bir diğer özellik ise, özellikle mesajlaşmayı seven, bunu yaparken de fazla vakit kaybetmek istemeyen kullanıcılara yönelik hazırlanan yeni klavye sistemi. Mesaj klavyesinde bir şeyler yazarken, siz daha birkaç harf yazdıktan sonra karşınıza birçok tahmin çıkarıyor Z10. Bu, diğer telefonlardaki kelime tahmin sistemlerinden biraz daha gelişmiş. Örnek vermek gerekirse, "Kazma" yazmak istiyorsunuz. "Ka" yazdığınızda, ekrandaki klavyenin tuşlarında birçok farklı örnek görüyorsunuz. Hangisi işinize yarıyorsa, o harfin üzerinden basılı tutup mesaj ekranına bıraktığınızda, kelimeniz de otomatikman yazılmış oluyor. Biraz alıştıktan sonra saniyeler içinde birçok şey yazabilir hale geliyorsunuz.

Blackberry Z10 ayrıntılı inceleme - Page 4

Takvimi karıştırmayın, o zaten her şeyi gösteriyor
Halk arasından BlackBerry, genellikle iş adamlarına yönelik bir marka olarak bilinir. Bunun yanlış olduğunu söyleyemeyiz, ancak daha geniş bir kitleye hitap ettiği de ortada. Diyelim ki yoğun çalışan birisiniz ve sürekli rendevular ayarlıyor, toplantılara gidiyorsunuz. BlackBerry'nin bu tip planlamalar için hazırladığı takvim uygulaması, bir bakışta hangi günlerinizin boş, hangilerinin dolu olduğunu hemen gösteriyor. Örneğin, ayın 19'una 5 toplantı yazdıysanız, 19 rakamının boyutu diğer rakamlara göre daha büyük görünüyor ve buradan anlıyoruz ki, o gün, bizim çok işimiz var. Dolayısıyla ayın 19'una yeni bir randevu veremeyeceğimizi biliyoruz.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.