Güncel

Böbrek hastalarının umudu yapay böbrek

Böbrek rahatsızlığı çekenler için bu haber büyük umut olabilir.

Böbrek hastalarının umudu yapay böbrek

Son yıllarda teknolojinin büyük oranda gelişmesi, tıp teknolojisi alanında da büyük gelişmeler olmasına vesile oluyor. Böbrek rahatsızlığı çekenler için bu haber büyük umut olabilir. Uygulanması belki uzun zaman alacak ama eminiz ki sonunda bu uygulama gerçekleştiğinde böbrek rahatsızlığı çekenler için büyük bir gelişme olacak.

1335088879_kidney.jpg

Yapay böbrek projesi UCSF (Kaliforniya Üniversitesi, San Fransisco) ve bazı diğer sağlık laboratuvarlarında görev yapan araştırmacılar tarafından üzerinde birkaç yıldır üzerinde çalışılan bir projeydi. Eğer bu proje gerçekleşirse artık donör bulmak için sıra beklenmeyecek. Üstünde çalışılan yapay böbrek projesi hastalarda kullanmaya uygun olacak kadar gelişmiş ve güvenilir olması için araştırmacılar çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyorlar.

Bu proje en çokta diyabet nedeniyle oluşan böbrek hasarı veya diğer türlerden bir böbrek rahatsızlığı çeken hastalara umut veriyor.  Bu projenin en önemli kısmı ise, söz konusu böbreğin işleyişini sürdürmek için hiçbir dış güç kaynağına veya pompaya ihtiyaç duymadan çalışacak olması. İşleyişine kan basıncıyla devam edecek olan böbreğin 2016 yılında hastalar üzerinde kullanılması planlanıyor.

Yapay böbrek ile organ mafyasının önüne de geçilebilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.