Güncel

Boeing 787 Dreamliner test uçuşunu tamamladı

Geçtiğimiz ay oluşan sorun nedeniyle Japonya'da acil iniş yapak zorunda kalan uçak bu defa test uçuşunu barıyla tamamladı.

Boeing 787 Dreamliner test uçuşunu tamamladı

Geçtiğimiz ay lityum-iyon pillerinde ortaya çıkan sorun nedeniyle acil iniş yapmak zorunda kalan Boeing 787, sorunun ortadan kaldırılması sonrası test uçuşunu tamamladı. Oluşan sorun sebebiyle sipariş edilen uçakların tümü için uçuşlar iptal edilmişti.

Japonya sonrasında ABD Hava Yolları da ülkedeki uçakları, pillerde meydana gelebilecek yangın sebebiyle uçak seferlerini durdurmuştu. Her iki ülkenin, uzmanlardan oluşturduğu heyetin çalışmaları neticelendi ve oluşan sorunun çözüldüğü bildirildi. Uçak böylece 3 hafta aradan sonra havada 2.5 saat kalarak test uçuşunu tamamladı.
1360538958_boeing-7871.jpeg

Boeing 787 Dreamliner'ın en önemli özelliği şimdiye kadar yapılmış yolcu uçaklarının en verimlisi olması; kendi sınıfındaki diğer uçaklardan %20 daha az yakıt tükettiği iddia ediliyor. Yolcu kapasitesi 290-330 kişi arasından modeline göre değişmekte. Toplam 4 gövde modeli ile satışa sunulacak. Modeline göre menzili 4650 ile 5650 arasında değişebilecek. Tam yüklü ağırlığı 165 ton olan uçak 2011 yılında servise girmiştir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.