Güncel

Boeing Üçüncü Barış Kartalı Uçağını Türkiye’ye Teslim Etti

Boeing [NYSE: BA] Türkiye’nin savunma kabiliyetlerini daha da geliştirecek olan üçüncü Barış Kartalı Havadan Erken Uyarı ve Kontrol (AEW&C) uçağını belirlenen takvime uygun şekilde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne 4 Eylül’de teslim etti.

Boeing Üçüncü Barış Kartalı Uçağını Türkiye’ye Teslim Etti

Son dönemde savunma sistemleri saldırı sistemlerinden daha önde yer almaya başladı. Bir saldırıya cevap vermek yerine o saldirinin bertaraf edilmesi birçok ordu için artık en önemli savaş tekniği olarak benimsenmeye başladı.

Türkiye’nin savunma kabiliyetlerini daha da geliştirecek olan üçüncü Barış Kartalı Havadan Erken Uyarı ve Kontrol (AEW&C) uçağı da bu bağlamda büyük bir önem taşıyordu ve uçağımız 4 Eylül'de Konya Hava üssünde Türk makamlarına teslim edildi.

1410260473_baris-kartali-3.jpg

AEW&C uçağı, filonun ana kumanda merkezi olan Konya Hava Üssü’nde teslim edildi. Boeing, program kapsamındaki dördüncü uçağı ise 2015 yılında teslim etmeyi planlıyor.

Barış Kartalı Programı, dört uçağın yanı sıra, görev mürettebat eğitimi, görev desteği ve sistem bakımına yönelik yer destek birimlerini de içeriyor.

AEW&C uçağı, ileri hava gözetimi ve muharebe yönetimi yeteneklerinin yanı sıra, hava ve denizdeki hedefleri eşzamanlı olarak izleyebilmektedir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.