Güncel

Koşuya çıkan robot şaşırtıyor (Video)

Boston Dynamics tarafından geliştirilen insansı robot Atlas'ın sabah koşusu videosu yayınlandı. Robot gerçek bir insan gibi hareket ediyor.

Koşuya çıkan robot şaşırtıyor (Video)

Google'ın sahibi olduğu ancak 2017 yılında Japonya merkezli teknoloji şirketi SoftBank'a sattığı Boston Dynamics, özellikle insansı robotlar üreten bir firma. Firmanın Atlas isimli insana benzeyen robotunun zaman zaman videoları da yayınlanıyor. Bu videolardan en yenisinde robot aynen gerçek bir insan gibi sabah koşusuna çıkıyor.

Neredeyse insan gibi hareket edebilen Atlas önüne çıkan engelleri zıplayarak geçebiliyor. Adımları ve kollarını hareket ettirişi insana fazlasıyla benzeyen robotun önceki videolardaki garip hareketlerden kurtulduğu ve insan görünümüne iyice yaklaştığı da anlaşılıyor.  İşte Boston Dynamics tarafından yayınlanan Atlas'ın sabah koşusu videosu:

Boston Dynamics'in sadece insansı değil aynı zamanda köpeğe benzeyen ve yük taşıyabilen robotları da bulunuyor. Spot ve SpotMini ismi verilen bu robotlar halen geliştirme aşamasında olup henüz seri üretim ya da endüstriyel alanlarda kullanım gibi aşamalara gelmediler. Ancak yıllardır bu konuda çalışmaları bulunan firmanın giderek daha iyi robotlar ürettiği de görülüyor. Yakın gelecekte bu tarz robotları askeri ve endüstriyel kullanımda görmeye başlayacağımızı da söyleyebiliriz. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.