Güncel

BTK Başkanı Bakan yardımcısı oldu

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı olarak atandı.

BTK Başkanı Bakan yardımcısı oldu

Seçim sonrası hükümetteki yeni yapılanma faaliyetleri devam ediyor. Türkiye'deki iletişim sektörünü regüle eden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK'nın başındaki isim olan Dr. Ömer Fatih Sayan, yapılan yeni atama ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı oldu. Birden fazla bulunan bakan yardımcılarının ataması bugünkü resmi gazete yayınlandı ve yürürlüğe girdi.

Söz konusu atamalar, Üst Kademe Kamu Yöneticileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Atama Usullerine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 2'nci ve 3'üncü maddeleri uyarınca yapıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcılıklarına Enver İskurt, Dr. Ömer Fatih Sayan ve Selim Dursun, Gençlik ve Spor Bakanlığı Bakan Yardımcılıklarına da Hamza Yerlikaya ve Sinan Aksu getirildi. Henüz resmi bir açıklama yapılmasa da boşalan BTK başkanlığı için yeni bir isim atanacak.

Dr. Ömer Fatih Sayan kimdir?

Dr. Ömer Fatih Sayan, 1977 yılında İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği, Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümlerini bitirdi.

Yüksek Lisansını burslu olarak Almanya Münih Teknik Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Haberleşme Mühendisliği’nde İnsan Makine Haberleşmesi alanında yapan Sayan, doktorasını ise İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyomedikal Mühendisliği’nde Duygusal Zeka Modeli oluşturulması konusunda yaptı. İngiltere Oxford Üniversite’sinde ise ‘Diplomasi’ eğitimi aldı.1995 yılında iş yaşamına başlayan Sayan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ardından Türkiye, Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde sektörle ilgili özel şirketlerde çip üretimi, cep telefonu dizaynı ve AR-GE alanlarında çalıştı. Silikon Vadisi İnsiyatifinde görev alarak girişimcilik konusunda çalışmalarda bulundu.


Türkiye ve Almanya’da çeşitli üniversitelerde Bilişim Hukuku ve Bilişimde Yeni Trendler konularında dersler verdi. Araştırma konularıyla ilgili çeşitli konferanslar ve bilimsel dergilerde yayımlanmış çok sayıda makaleleri bulunmaktadır. 2007-2014 tarihleri arasında Başbakanlık’ta Başbakanlık Müşavirliği ve Başbakan Baş Müşavirliği görevinde bulunan Sayan, Ocak 2014’te ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu üyeliğine atandı.

27 Mayıs 2015 tarihinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu Kurul 2. Başkanlığı görevine Dr. Ömer Fatih Sayan seçildi. Yaklaşık 10 yıl BTK Başkanı olarak görev yapan Tayfun Acerer'in görev süresinin 1 Haziran 2015'te dolmasının ardından yerine bir süre vekaleten başkanlık yapan Sayan, daha sonra BTK Başkanı olarak atanmıştı. İngilizce, Almanca ve Fransızca bilen Sayan Evli ve 2 çocuk babası.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.