Güncel

BTK, ceza kesmeden önce firmaları uyaracak!

Mahkemeden çıkan sonuca göre; BTK artık firmalara ceza kesmeden önce uyarıda bulunacak.


Elektronik haberleşme sektöründe; rekabeti tesis etmeye ve korumaya, rekabeti engelleyici, bozucu veya kısıtlayıcı uygulamaların giderilmesine yönelik düzenlemeleri yapmakla ve sektörü denetlemekle görevli olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) uzunca bir süredir internet, sabit telefon, GSM gibi hizmetleri sunan işletmecilere idari para cezaları uyguluyordu.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan 2016 telekomünikasyon sektörü raporuna göre; sektör gelirlerinin yüzde 30’unun cezalara, vergilere ve diğer devlet ödemelerine iletildiği açıklanmıştı. Bir işletmecinin açtığı davanın kesinleşmiş sonucuna göre; BTK bundan sonra idari para cezası uygulamadan önce işletmecilere ihtarda bulunacak. 

1503904994_btk-bilgisayari-zombie-olana-ceza-kesecek-670x330.jpg

Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından yaygınlaştırılmaya çalışılan temel değerlerin yargı tarafından da benimsenmeye başladığını göstermesi açısından da son derece önemli görünen karar, sadece elektronik haberleşme sektörü ve BTK’yı değil tüm ekonomik faaliyet alanları ve düzenleyici otoriteleri olumlu yönde etkileyecektir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.