Bu 14 basit öneri ile ciddi yakıt tasarrufu sağlamanız mümkün! - Page 1

Akaryakıt fiyatları rekor seviyelere ulaşmaya devam etse de, ticari filo araçlarında yakıt verimliliğini en üst düzeye çıkarmak, enerji tasarrufu yapmak ve yakıt tasarrufu yapmak için adımlar atabilirsiniz. Filo operatörleriyle görüştük ve daha iyi yakıt ekonomisi ve filonuzda hemen uygulayabileceğiniz en iyi uygulamalar için 14 öneri topladık. Bu adımlar ile, yaz tatilinde uzun yola çıkacak sürücüler de oldukça tasarruf edebilir!


İşte yakıt tasarrufu sağlamanız için 14 basit öneri!

Bu 14 basit öneri ile ciddi yakıt tasarrufu sağlamanız mümkün! - Page 2

1- En iyi yakıt fiyatları İçin önceden araştırma yapın


En iyi yakıt fiyatları için Web'i kontrol edin. Konumunuza en yakın olan yerler ya da yolunuzun üzerindeki bir yakıt istasyonunu seçmeye özen gösterin.

Bu 14 basit öneri ile ciddi yakıt tasarrufu sağlamanız mümkün! - Page 3

2- Trafik akışını tahmin edin, araştırın ya da gözlemleyin


Trafik koşullarını önceden tahmin edin ve sorunsuz bir şekilde hızlanıp yavaşlayın. Hem daha güvenlidir, hem de daha az gaz kullanmanızı sağlar ve fren aşınmasını azaltır.


Dur-kalkların sık olduğu trafiklerde, önünüzdeki sürücüye göz kulak olurken iki veya daha fazla araca bakın. Bu, daha kademeli olarak hızlanmanızı ve yavaşlamanızı sağlar.


Bir trafik ışığı değişikliğini, yaklaşan bir dur işaretini veya bir viraj için yavaşlama ihtiyacını önceden tahmin ederek, fren kullanımını önleyebilir veya azaltabilir ve bu süreçte benzinden tasarruf edebilirsiniz.

Bu 14 basit öneri ile ciddi yakıt tasarrufu sağlamanız mümkün! - Page 4

3- Hızınız oldukça önemli


Yakıt tasarrufun konusunda bir çoğumuzun bildiği yöntem yüksek hızlara çıkmamaktır. Eğer aracın hızını artırırsanız, yakıt tüketimi de artar. Burada ifade edilmek istenen şey için örnek verecek olursak; aracınızın hızını saatte 75km'den saatte 150 km hıza yükseltmeniz, araç hızınızı iki katına çıkarmanız demek, ancak yakıt tüketiminiz konusunda değerlendirecek olursak, araç performansına oranla iki katından fazla yakıt tüketimine yol açabilir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.