Güncel

Bu Android uygulamalarına dikkat edin!

Bu uygulamalar telefonunuzda varsa hemen silin!


Google Play Store'da yer alan bazı el feneri ve Solitaire uygulamaları virüslü çıktı. Bu virüslü yazılımlar kullanıcıların banka hesap bilgilerini çalmayı amaçlıyor. Ayrıca bu uygulamalar Google'ın virüs tarama ve koruma programını da geçmeyi başardı. BankBot olarak bilinen bu virüs yada malware, bir komuta kullanarak, cihaza ekstra bir dosya daha yüklemek istiyor.

1511541369_0x0-1511437461534.jpg

BankBot bu dosyayı otomatik olarak indirmek için en başta bir süre bekliyor. Eğer Android cihazda Bilinmeyen Kaynaklar ayarı açık değilse, açılması ve dosyanın yüklenmesi için izin istiyor. Daha sonra ise kullanıcının banka kimlik bilgilerine erişerek, elde ettiği bilgileri hackerlara gönderiyor.

BankBot aslında WellsFargo, Chase, DiBa ve Citibank'ın uygulamalarına yönelik bir virüs. Zararlı yazılım Türkiye de dahil olmak üzere Almanya, Amerika, Avustralya, İspanya, Hollanda, Fransa, Polonya, Singapur, Portekiz, Yunanistan, Rusya, Dominik Cumhuriyeti ve Filipinler'deki kullanıcıları etkiledi. BankBot'un yeni sürümü geçtiğimiz ay Avast ekibi tarafından keşfedildi.

1511541381_0x0-1511437464899.jpg

Virüslü uygulamalar arasında Lamp for Darkness, Sea FlashLight, XDC Cleaner, Classic Solitaire ve Spider Solitaire bulunuyor. BankBot virüsünün olduğu uygulamalar Google Play Store'dan kaldırıldı. Ancak bu uygulamalardan eğer birini telefonunuza yüklediyseniz hemen silmeniz ve şüpheli işlemler için de bankanızla iletişime geçmeniz sizin için en iyisi olacaktır.

Virüsten korunmak için iki faktörlü kimlik doğrulama kullanmanız, Bilinmeyen Kaynaklar ayarını kapalı tutmanız, uygulamaları güvenilir olmayan yerlerden indirmemeniz, uygulamaların istediği özel izinlereyse okumadan onay vermemeniz yararınıza olacaktır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.