Motorola MicroTAC

İlk kapaklı telefon MicroTAC, tüketicilerin ‘cebe sığacak’ telefon kavramına alışmalarını sağladı. ‘MicroTAC Pocket Cellular Telephone’ adı verilen cihaz, 1989 yılında dünyadaki en küçük cep telefonuydu. Boyu 22 cm olan telefon, yaklaşık 450 gr ağırlığındaydı. Bugün tablet-akıllı telefon olarak kullandığımız Galaxy Note II ise 15.2 cm uzunluğunda ve 180 gr ağırlığında.

Nokia 3210

Nokia, 1990’lı yıllarında sonundan ve 2000’li yılların ortalarına kadar küresel cep telefonu piyasasının belki de en önde gelen markasıydı. 3210, küçük ekranıyla milyonları saatlerce başına kilitleyen bir oyuna sahipti: Snake. Cep telefonuyla oyun oynama çılgınlığını başlatan 3210, Angry Birds’e uzanan yılların çıkış noktası oldu. Nokia, dünya genelinde tam 160 milyon 3210 satmayı başardı.

Sony Ericsson T68i

2002’ye gelindiğinde Sony, cep telefonlarıyla akıllı telefonlar arasındaki ilk bağlantıyı kurduğuna inanılan T68i modelini sundu. Bluetooth, MMS, Wap tarayıcı, e-posta ve renkli ekrana sahip olan telefon, 11 yıl öncesi için inanılmaz bir yenilikti. 007 serisinin Die Another Day adlı filminde de boy gösteren T68i, havalı olmasına rağmen 3210 kadar başarılı olamadı.

Danger Hiptop/Sidekick

Kanadalı RIM’in (yeni adıyla BlackBerry), QWERTY klavyeli telefonlarıyla milyonları etkisi altına almasından önce, bu işi Danger Hiptop başardı. Diğer adı T-Mobile Sidekick olan telefon, 6,6 cm’lik ekranı ve internet bağlantısıyla kısa sürede başarı yakaladı. Hiptop’ın işletim sistemi, uygulamalara izin verdiği gibi, sadece SMS yoluyla değil, AOL’nin AIM mesajlaşma hizmetiyle de yazışma imkanı sunuyordu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.