Güncel

Bu DVD bizden çok yaşıyor

Millenniata tarafından üretilen yeni DVD disk için "taş gibi" tabiri kullanılıyor.


Her nekadar Blu-Ray gibi yüksek kapasiteli bir diskin çıkmasının ardından belirli bir süre geçsede DVD hala popülerliğini korumaya devam ediyor.

Utah' lı Millenniata şirketinin yeni ürettiği M-DISC' in ömrü tamamı tamına 1.000 sene olduğu söyleniyor. Şirket "taş gibi" tabirini kullandığı M-DICS' in DVD sürücüler tarafından okunabileceğini de belirtti.

1313401074_mdiscdetay1.jpg

M-DISC' in çalışma mantığına bakıldığında, farklı bir kayıt maddesinden oluşuyor ve lazer-boya yönteminden daha farklı bir yöntem kullanıyor. Çukurlar, bir lazer tarafından madde üzerine yakılıyor ve DVD sürücüsü tarafından da okunabiliyor.

Millenniata' ya göre DVD ve Blu-Ray disklerin sadece 3 yada 5 sene yaşayacağını idda ediyor. Buna neden olarak da bu disklerde kullanılan boya maddesinin kalitesinin zamanla kaybolması. M-DISC' de ise "Metal ve metaloid" içeren "inorganik ve sentetik madde" veri tabakası kullanılırken, üst kısımda ise başka bir polikarbonat tabaka bulunuyor. Böylece ömrü daha da uzun oluyor.

1313401084_mdiscdetay2.jpg

20 GB ile 50 GB arasında bir kapasiteye sahip olacak olan bu yeni teknoloji disklerin fiyatı ise 5 doların altında olacağı söyleniyor.

Millenniata tarafından yayınlanan video;


Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.