Bu madde inanılmaz hafif! - Page 1

Süngerimsi maddeyi üretmek için Profesör Çao Gao`nun başkanlığında bir ekip, karbon nanotüp ve grafen solüsyonunu dondurarak kuruttu. Ortaya çıkan madde, 2012`de Alman araştırmacıların ürettiği rekor hafiflikteki grafen aerojelden biraz daha hafifti.

Bu madde inanılmaz hafif! - Page 2

Bu madde o kadar hafif ki yeşil kirpi darısı olarak bilinen bitki hiç bükülmeden üzerinde taşıyabiliyor. Madde katı olmakla birlikte gözenekleri hava ile dolu olduğundan minimal yoğunluğa sahip. Araştırma `Advanced Materials` dergisinde yayımlandı.

Bu madde inanılmaz hafif! - Page 3

Kırılgan görünüşüne rağmen aerojel yüksek esnekliğe sahip; bastırılıp bırakılınca eski halini alıyor. Yağ emme kapasitesi kendi ağırlığının 10 katı olan normal maddelere kıyasla bu yeni madde 900 kat yağ emebiliyor.

Bu madde inanılmaz hafif! - Page 4

Profesör Çao, karbon aerojelin petrol sızmalarını temizlemede, suyun ve havanın arıtılmasında kullanılabileceğini belirtiyor. Çao, dondurarark kurutma yönteminin ise geleneksel yöntemlerden daha kolay olduğunu ifade ediyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.