Güncel

Bu markalar 2014 yılında yok olacak!

Bir zamanlar dünyanın en iyileri olan bu markalar yok olmaya yüz tuttu!


Global dünyada pazar payları her geçen gün değişen firmalar 2014 yılına buruk girecek. Bugün sizlerle 2014 yılında iflas bayrağını çekmesi veya başka bir firma tarafından satın alınması beklenen 5 firmaya göz atacağız. Hatırlayacak olursanız 2013 yılı içerisinde başka bir firma tarafından satın alınması söz konusu olan veya iflas bayrağını çekmesi beklenen en büyük firma RIM yani BlackBerry olmuştu.

2014 yılı için yapılan araştırmalar bizlere önümüzdeki yıl içerisinde iflas bayrağını çekmesi beklenen veya başka firmalar tarafından satın alınması beklenen firmaları göz önüne serdi. Listede yer alan markalar ise suratlarda ilginç bir şaşırtma ifadesi bırakacak.

Dev marka Olypmus

Tüm zamanların en iyi fotoğraf makinelerini üreten Olympus, pazar payında CANON, Nikon ve Sony gibi firmaların gerisinde kalınca uzun yıllar dayandığı sektörden geri kalmaya başladı. Yaptığı onca inovasyona karşın ufak da olsa ilerleme gösteremeyen dev firma pazardaki pastanın en ufak diliminden besleniyor.

1382352191_olympusm1larryshapiroa.jpg

2014 yılı içerisinde gidişatı düzelmez ise Olympus başka bir firma tarafından satın alınabilir veya iflas bayrağını çekebilir. Bu her ne kadar rakip firmalar için sevindirici bir haber de olsa bizler için tekele giden her adımın tehlike olduğunu belirtmek zorundayız. Bu süreçten sonra Olympus'u tıpkı Kodak'ta olduğu gibi pazarın farklı sektörlerinde göreceğiz gibi geliyor.

Suzuki ve Volvo

2014 yılında iflas bayrağını çekmesi beklenen veya satın alınması söz konusu olan firmalardan bir diğeri de Suzuki oldu. Yine 2010 yılı satışları itibariyle pazardaki payının git gide düşen Volvo da 2014 yılı içerisinde sallantıye giren firmalar arasında. Nisan 2013 ile birlikte % 0.3'e düşen pazar payı Volvo'yu iflasın eşiğine atmaya devam ediyor.

1382352329_9896474871454.jpg

Barnes & Noble

Dünya üzerindeki en iyi e-kitap okuyucu platformunu geliştiren firma 2014 yılı içerisinde iflas bayrağını çekmesi beklenen markalar arasına girdi. Giderek düşen pazar payı ve azalan satışlar firmanın geleceğini tehlikeye soktu. Amazon'un Kindle tabletleriyle ufak da olsa bir canlanma yaşayan platform erimeye mahkum gözüküyor.

1382352483_mitsubishi-lancer-evolution200144.jpg

Mitsubishi Motors

Yine Suzuki'nin yaşadığı buhranlı dönemi yaşayan bir diğer marka da Mitsubishi oldu. 2014 yılı içerisinde ABD endeksli pazar payının giderek azalması, insanların Japon marka Mitsubishi için geliştirdiği olumsuz tutum firmanın Motor ayağını kapatmasına veya başka bir firmaya devretmesine sebep olabilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.