Güncel

Bu markaların açılımlarını biliyor musunuz?

Aslında birçok teknoloji markasının adı kısaltmadır ve zaman geçtikçe açılımları unutulmuştur. Eğer bu markaların açılımlarını merak ediyorsanız yazımızı mutlaka okumalısınız!


Bugün dünya genelindeki en büyük teknoloji markalarının birçoğu kurucuların isimleri ya da ürettikleri / üretmeyi amaçladıkları ürünün adıyla ortaya çıkmıştır. Bir süre sonra farklı alanlarda da faaliyet gösteren ve bu ürün gamında farklı üreticilerin de yer almasıyla şirketler iyi bir marka algısı yaratmak için isimlerinden vazgeçerek kısaltmalarla yollarına devam etmişlerdir.

Listedeki bazı markaların normalde kısaltma olduğunu biliyor ya da tahmin edebiliyorsunuzdur ancak adının kısaltma olacağını tahmin bile edemeyeceğiniz markalar da listede yer alıyor.

İşte adı kısaltma olan dev teknoloji markaları ve açılımları!

HP

1461487645_hp.jpg

Listenin ilk sırasındaki HP aslında tam adıyla da ürünlerini piyasaya çıkarttığı için bu markalar arasında açılımı en çok bilinen markadır. Şirketin kurucularının soyadları olan Hewlett ve Packard'ın ilk harflerinin birleşmesiyle ortaya çıkan HP, özellikle dizüstü bilgisayar üretiminde en önde gelen markalardandır. Ayrıca HP, Elite serisiyle birlikte akıllı telefon dünyasına da adım atmıştır.

Sonraki sayfalara ilerleyerek diğer markaların açılımlarına da gözatabilirsiniz.

LG

1461487771_lg-g5.jpg

 

İki teknoloji şirketi Lucky ve Goldstar'ın birleşmesiyle Lucky-Goldstar adında ürünlerini çıkardan LG Electronics, 1995 yılında sadece bu şirketlerin ilk harflerini alarak LG adını almış ve markalaşmıştır. Artık günümüzde LG açılımını kullanmamaktadır. LG'nin "Life's Good" sloganı nedeniyle aslında birçok kişi LG'nin açılımının Life's Good olduğunu zannetmektedir.

Microsoft

1461487901_microsoft-lumia-650.jpg

 

Belki de listede olmasına en çok şaşıracağınız şirket Microsoft. Microsoft adı aslında Micro Computer Software (Mikro Bilgisayar Yazılımı) kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuş ve Microsoft olarak markalaşmıştır. Bilgisayar çözümleri üzerine doğan şirket bugün akıllı telefondan sanal gerçeklik teknolojilerine kadar birçok alanda faaliyet göstermektedir.

Intel

1461487990_intel.jpg

Intel'in ismi aslında Intelligent Electronics (Akıllı Elektronik)'ten gelmektedir. 1968 yılında kurulan dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden olan Intel, 1971 yılında ilk ürününü piyasaya sunmuştur.

AMD

1461488060_amd.jpg

İşlemci ve ekran kartı pazarının en çok bilinen markalarından biri olan AMD'nin açılımı Advanced Micro Devices (Gelişmiş Mikro Cihazlar)'dır. Aslında halen daha şirket faaliyetlerini açılımıyla yürüten AMD, kısaltmasıyla markalaşmış ve bilinirliğini arttırmıştır.

HTC

1461488142_htc-10.jpg

 

Günümüzde akıllı telefonlarıyla birçok kişinin sevgisini kazanan HTC kısaltması aslında High Tech Corparation (Yüksek Teknoloji Şirketi) anlamına gelmektedir. Nitekim ürettiği cihazlarla HTC anlamını en iyi şekilde temsil etmeye çalışmaktadır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.