Güncel

Bu sefer oluyor Volkswagen fabrikayı Manisa'ya kuruyor!

Volkswagen'in Manisa'da kurmayı planladığı fabrika nihayet kurulacak gibi görünüyor. İşte detaylar.


Volkswagen'in Manisa'da bir fabrika kurması bir süredir konuşuluyordu. Şirket, bu karardan vazgeçmiş gibi görünse de sadece bunu askıya aldığını açıklamıştı. Şimdi ise bu fabrika gerçekten kurulabilir.

Volkswagen'in Manisa'da kurulacak fabrikası için önemli gelişme!

Geçtiğimiz aylarda MAN tarafından yapılan açıklamada “kapsamlı yeniden yapılandırma” adı altında her yıl 1.8 milyar tasarruf etmek için 9500 çalışanının işten çıkarılacağını açıklamıştı. Bu değişimin sebebi ise pandemi sebebiyle işlerin yavaşlamasıydı.

VW AG çatısı altında yer alan MAN, Avusturya ve Almanya'da kapatılan üretim tesislerini Polonya veya Türkiye'ye taşıma olasılığından söz ediliyordu. TAYSAD Başkanı Alper Kanca açıklamasında Polonya'nın pek şansı olmadığını çünkü Türkiye'nin özellikle kamyon ve otobüs üretiminde çok başarılı olduğunu ve Avrupa'nın en verimli, en rekabetçi ticari araç üretim merkezlerinden biri olduğunu da vurgulamıştı.

Resmi Gazete'deki cumhurbaşkanı kararına göre, Manisa Yunusemre ilçesinde pek çok alan "Manisa Organize Sanayi Bölgesi alanının ilave yatırımlara imkan sağlamak üzere" acele kamulaştırıldı

Bu karar, Volkswagen'in Manisa'da kurmayı planladığı fabrikayı kuracağını gösterir nitelikte. 

Fabrikanın kurulması ile, yeni iş olanaklarının yaratılacağı ve Manisa'daki konut fiyatlarının artacağı tahmin ediliyor. Kapatılan fabrikalar ile Almanya'da yaklaşık 7.000 kişi, Avusturya'da MAN fabrikasında ise 2.300 kişinin işsiz kalması bekleniyordu.

Fabrikanın Manisa'ya taşınmasıyla birlikte yıllar önce Almanya'ya bu fabrikalarda çalışmak için giden Türkler de fabrika ile birlikte Türkiye'ye geri taşınabilir. 

Yorumlar
ilker
solevanya kurulcak diye haber çıkmıştı ww
Cevapla
Celal
Almanya’dan kim geri dönecek! Haber kesinlikle doğrudur ama tatil için
Cevapla
X Artık Biliniyor
Bi acayip oldum...asfalt beton dan başka bir yatırım ensturmanı duyunca ülkemde bi garip oldum ya la ben .
Cevapla
Mustafa
hakan yatırım dediğim yol köprü tüneller ise ise çok yanlış yoldasın.. onların sana hiç bir katkısı yok malesef tam tersi senin cebinden yiyor.. ne istihdam ne de ülkeye bir getirisi yok..
Hakan
Önce kuma gömdüğün o kafanı çıkar bak bakalım cumhuriyet tarihinde en çok yatırım hangi dönemde yapıldı?İleri geri cahil cahil yorum yazmayın artık.
Mehmet
Haber maalesef gerçek değil.
Cevapla
Ali turan
Euro değer kazandık ca işçi maaşlarını ona göre hesap ettiklerinde türkiyedeki isciye 300 dolar verse asgari ücret bedava işçi açarlar tabi almanyada gibi 2000 Euro vermezler
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.