Güncel

Bu seferde Facebook yasaklandı

Yasaklar ülkesi İran, Facebook'u yasakladı.


Tutuculuğu ve yasakları ile ile ön plana çıkan İran'da dev sosyal ağ Facebook’a yasak geldi.  Ancak en başta ülkenin dış işleri bakanı Mohammad Javad Zarif olmak üzere halk, kaçak bir şekilde Facebook'a giriş yapıyor. Daha önce de yine İran'da buna benzer yasak daha olmuştu.

İran halkın büyük kısmı yasak nedeniyle Facebook'a Proxy ve VPN sunucularından giriş yapabiliyorlar. Mayıs ayında İran devletine bağlı bir yargıç, Facebook'un kurucusu ve CEO'su olan Mark Zuckerberg'in Instagram ve Whatsapp aracılığı ile kişilerin özel hayatlarına karıştığını öne sürerek, İran'a gelip hesap vermesi gerektiğini belirtmişti.

1405670493_640x39291590217705.jpg

Aradan üç ay geçtikten sonra yeni gelen bilgilere göre İran, sekiz adet Facebook aktivistini mahkeme kararı ile suçlu buldu.

Bu sekiz kişinin, ülke güvenliğini tehlikeye atıcı paylaşımlarda bulunduğu, yönetici tabakaya karşı propaganda yaptığı ve üst düzey devlet yetkililerine hakaret ettiği iddia ediliyor. Mahkeme bu kişilere sekiz ile 21 yıl arası hapis cezası verdi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.