Güncel

Bu sinek Zeytin için geliştirildi

Türkiye'nin ilk transgenik zeytin sineği geliştirildi.


Zeytin zararlılarıyla mücadele kapsamında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi laboratuvarlarında, Türkiye'nin ilk transgenik zeytin sineği geliştirildi.

Meyve döneminde zararlı olan zeytin sineğinin, zeytin bitkisinin fenolojisine uygun olarak, zeytin tanesinin sofralık değerinin azalmasına ve zeytinyağının asidinin artmasına neden olduğu belirtildi. Dünyada zeytin zararlılarına karşı her yıl 3 milyon ton ilaç kullanılıyor.

1358547816_34222.jpg

Doç. Dr. Hanife Genç bu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, yaptıkları çalışmanın Türkiye'de ilk olduğunu söyledi ve Türkiye'de, zeytin zararlılarıyla çalışan başka araştırmacıların bulunduğunu, ancak çalışmaların çoğunlukla arazide, zeytin bahçelerinde gerçekleştirildiğini belirtti.  Genç, bu durumda zeytin tanesinde beslenen zararlı olan zeytin sineği için yalnızca 3-4 ay çalışmanın sürdürülebildiğine dikkat çekti.

Yorumlar
mert
tel olunca herkes yoeum :) konu insani seyler oluncca tik yok :)
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.