Bu şirketler dünyayı değiştirdi! - Page 1

Otis Asansörleri
ABD'li sanayici Elisha Otis tarafından kurulan asansör şirketi, emlak piyasasını baştan aşağı değiştirdi. Asansörler olmadan önce ABD'de en fazla yedi katlı binalar yapılıyordu. İnsanlar asansörleri tehlikeli olarak görüyordu. Şu anda dünyanın en yüksek binası Burj el Kalife'de bile Otis asansörleri hizmet veriyor.

Bu şirketler dünyayı değiştirdi! - Page 2

Standard Oil
John D. Rockefeller'ın 1870 yılında kurduğu petrol şirketi, o dönemde 440 milyon dolar servetle sanayiciyi ABD'nin en zengin kişisi yaptı. 1880'li yıllara gelindiğinde, şirket dünya petrol piyasasının bir numarasıydı. Daha sonra dev holding, içinde bugünün en büyük firmaları Exxon Mobil, Chevron gibi markaların da yer aldığı 34 ayrı şirkete ayrıldı.

Bu şirketler dünyayı değiştirdi! - Page 3

AT&T
Graham Bell'in 1876'da telefonu icat etmesinin hemen ardından, dönemde de faaliyet gösteren bugünün en büyük telekomünikasyon şirketlerinden ABD'li AT&T telefon telifiyle birlikte satın aldı. 20'inci yüzyılın başlarında telefon kullanımı sadece AT&T üzerinden yapılabiliyordu.

Bu şirketler dünyayı değiştirdi! - Page 4

General Electric
ABD'li ev eşyaları üreticisi bugün milyonlarca kişinin evlerinde kullandığı çamaşırdan bulaşığa ve hatta kurutma makinesine kadar bir çok ürünü icat etti.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.