Basit bir matematik problemi gibi görünen ve internette gittikçe popülerleşen bu sorunun doğru yanıtını çok az kişi verebildi.

Bir adada 100 kişi ve bir diktatör yaşıyor. Adadakilerin birbirleri ile konuşmaları yasak. Adadan kaçmanın hiçbir ihtimali yok, ancak isteyen herkes gardiyanlardan kendisini bırakmasını isteyebilir.

Gardiyanlardan sadece gece vakitlerinde adadan çıkış izni alınabilir. İzin verilmesini belirleyen sadece tek bir faktör var, gözlerin yeşil olması.

Eğer adadan çıkmayı isteyen kişi yeşil gözlüyse, isteği yerine getirilir. Fakat gözleri yeşil değilse, bir volkanın içine atılıyor.

Ancak kimse birbiriyle konuşamadığı için yeşil gözlü olup olmadıklarını öğrenmelerinin bir yolu yok. Aslına bakılırsa, adadaki 100 esirin de göz rengi yeşildir.

Bu adaya gelip esirlerin bilmediği tek bir şey söyleme hakkına sahip oluyorsun. Soru ise şu: Tek bir cümleyle diktatörü nasıl alt edebildin?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.