Güncel

Bu telefonlar öldürmese de süründürüyor!

Akıllı telefon alırken hiç SAR değerini merak ettiniz mi? İşte en yüksek SAR değerine sahip telefon markaları.


Günümüzde kullanıcıların akıllı telefon satın alırken göz önünde bulundurdukları pek çok kriter mevcut. Bu kriterleri sıraladığımızda, iyi fotoğraf çekmesi, güçlü bir yonga setine sahip olması ve göze hoş gelen tasarım çizgisinde yer alması ilk üçte yer alıyor.

Lakin bazı kullanıcılar için bu kriterlerden de öte bir şart var. O da düşük SAR değerine sahip olması.

Hali hazırda akıllı telefonları yaydığı radyasyon miktarı ile ilgili pek çok araştırma mevcut. Nitekim bu radyasyon miktarını da SAR değeri ile ifade ediyoruz. Herhangi bir üretici, geliştirdiği akıllı telefonu satışa sunmadan önce çeşitli kuruluşlarca belirlenmiş olan SAR değerleri kriterlerine uymak zorunda.

Fakat belirlenen bu değerlerin de çok düşük olduğunu söyleyemeyiz. Özellikle günümüz gençlerinin akıllı telefonlarla bütünleşik bir halde yaşadıklarını göz önüne alırsak, durum farklı bir boyuta evrilebilir. Peki en fazla sar değerine sahip markalar hangileri? İşte bu sorunun yanıtı.

Bu telefonlar öldürmese de süründürüyor!

Yine de yapılan çalışmalar, telefonların yaydığı radyasyondan ötürü direkt olarak kanser yapıcı bir etkiye sahip olduğunu göstermiyor.  Tabi bu çalışmaların gerçeği ne kadar yansıttığı da bir diğer soru işareti.

Sonuç olarak en iyisi olabildiğince az radyasyon yayan telefonlar satın almak. Ya da telefonla çok fazla haşır neşir olmamak.

Özellikle de telefonu küçük yaştaki çocuğun eline verip ona video ve benzeri şeyler izletmek çok büyük bir hata.

Siz de akıllı telefon alırken SAR değerine dikkat edin ve telefonla çok fazla yapışık yaşamamaya özen gösterin. Ayrıca uzun süreli görüşmelerinizde de mutlaka kulaklık kullanın.

Yorumlar
10.Köy
Arçelik Tw vardı yillar önce ne telefondu be sars mars nolcak...takoz takoz
Cevapla
Yiğit
GENERAL MOBİLE NİN SAR DEĞERİ NE KADAR
Cevapla
Talat
Vallahi bugün gm9 pro aldım 3/5 bin liralık telefonlara taş çıkartır sar değerini bilmiyorum ama
Kullanıcı
Abi peki vestel ?
Cevapla
İsmail
Lg kullanıyorum sar değeri oldukça düşük
Cevapla
Yazık Sana Osman
Xiaomi Çift hat değerlerini yazıyor.Tek hat kullanırsanız yarıya düşer.(öbür markalar tek hattınkini yazıyor)
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.