Bu uçakların uçması artık tehlike arz ediyor! Binmeden uçak modeline mutlaka bakın!

Federal Havacılık İdaresi (FAA), Alaska Havayolları'na ait bir uçağın cuma günü yaklaşık 180 kişiyle yaptığı uçuş sırasında kabin panelini kaybetmesinin ardından havayollarına güvenlik denetimleri için bazı Boeing 737 Max 9 uçaklarının geçici olarak yere indirilmesi talimatını verdi.

Bu uçakların uçması artık tehlike arz ediyor! Binmeden uçak modeline mutlaka bakın!

New York Times'ın haberine göre ancak kasım ayından beri hizmette olan uçak, kalkış yeri olan Oregon'daki Portland Uluslararası Havalimanı'na güvenli bir şekilde inmeyi başardı. Uçuş Görevlileri Derneği'nin Alaska bölümü, işçilerin kabinde "patlayıcı" dekompresyon tanımladığını ve bir uçuş görevlisinin hafif yaralandığını bildirdiğini söylemesine rağmen, büyük bir yaralanma yaşanmadı.

Olayın hemen ardından Alaska Havayolları CEO'su Ben Minicucci, şirketin 65 Boeing 737-9 uçağından oluşan filosunu güvenlik kontrolleri sırasında birkaç gün süreyle yere indireceğini belirten bir açıklama yaptı. Minicucci, "Her uçak, yalnızca tam bakım ve güvenlik denetimlerinin tamamlanmasının ardından hizmete geri dönecektir" dedi. FAA emri, uçuşların durdurulmasını ABD havayolları tarafından veya ABD topraklarında işletilen "dünya çapında yaklaşık 171 uçağı" kapsayacak şekilde genişletiyor.

Bu uçakların uçması artık tehlike arz ediyor! Binmeden uçak modeline mutlaka bakın!

Minicucci ayrıca Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu'nun 1282 sefer sayılı uçuşta olanları araştırdığını ve "soruşturmalarına tam destek vereceğini" söyledi. Uçak Ontario, Kaliforniya'ya gidiyordu. FlightRadar24'e atıfta bulunan Reuters, patlamanın yaklaşık 16.000 feet yükseklikte meydana geldiğini bildirdi. Reuters ve NYT ile paylaşılan sosyal medya gönderilerinde yolcuların, açık deliğin ve tamamen açık gökyüzünün hemen yanında oturduğu görülüyor.

Boeing'in 737 Max'i, 2018 ve 2019'daki ölümcül kazaların ardından neredeyse iki yıl boyunca uçuştan men edilmişti. Uçaktaki 189 kişinin tamamı, 2018'de Endonezya'daki kazada ölmüştü ve 157 kişi de 2019'da Etiyopya'daki kazada hayatını kaybetmişti. Boeing, 2021 yılında, kazalarla ilgili cezai suçlamalardan kaçınmak için Adalet Bakanlığı ile yapılan bir anlaşmada 2,5 milyar dolar ödemeyi kabul etmişti.