Bu uygulamalar depremde hayat kurtarıyor! - Page 1

Bilindiği üzere bugün, Kahramanmaraş'ta saat 04.17'de, 7,7 büyüklüğünde ve saat 04.26'da Gaziantep'te 6,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Artçı depremler sürerken, saat 14:24'te ise Elbistan merkezli 7.6 büyüklüğünde başka bir deprem meydana geldi. Türkiye, depremzedelere, gerek maddi, gerek manevi olmak üzere yardım etmek için tek yürek  oldu.


Biz de bu anlamda deprem vb doğal afetlerde hayat kurtarabilecek en popüler uygulamaları sizler için sıraladık.

Bu uygulamalar depremde hayat kurtarıyor! - Page 2

Life360


Ailenizin, arkadaşlarınızın ve sevdiklerinizin canlı konumunu takip etmek için kullanabileceğiniz bu uygulama ile oluşturduğunuz gruptaki kişilerin şu an nerede olduğu, en son nerede görüldüğü ve şarj durumunu da görüntüleyebilirsiniz.

Gruptakilerle mesajlaşabileceğiniz gibi, araba sürdüğü zaman kaç kilometre hız ile gittiğini görmeniz de mümkün. Ücretsiz bir uygulama olan Life360'ın, pek çok özellik için Premium üyelik istediğini de ayrıca belirtelim.


Uygualamayı indirmek için burayı tıklayın. (Android için)
Uygualamayı indirmek için burayı tıklayın. (IOS için)

Bu uygulamalar depremde hayat kurtarıyor! - Page 3

Bridgefy


Bridgefy Android ve iOS için kullanılabilen ve Bluetooth üzerinden mesaj göndermek üzere bir ağ oluşturan bir mesajlaşma uygulamasıdır.

Geçtiğimiz günlerde yaşanan depremin ardından telefon hatlarının kesilmesi ve sorunun uzun süre devam etmesi, olası büyük bir depremde haberleşme sorununun ortaya çıkacağını bir kez gözler önüne sermesi ile bu uygulama depremden sonra 24 saat içerisinde indirilme rekoru kırmıştır.


Uygulamanın çalışma prensibi ise şu şekilde;
✔ Uygulama bluetooth üzerinden, bluetooth erişim alanınızdaki başka bir cihaza bağlanıyor ve bu sayede her cihaz baz istasyonu görevi görüyor.
✔ Başka bir deyişle uygulamayı ne kadar fazla kişi kullanırsa erişim ağı o oranda genişliyor.
✔ Son 24 saate binlerce kullanıcının cebine giren uygulamanın hem iOS hem Android versiyonu bulunuyor.


Uygualamayı indirmek için burayı tıklayın. (Android için)
Uygualamayı indirmek için burayı tıklayın. (IOS için)

Bu uygulamalar depremde hayat kurtarıyor! - Page 4

E-Devlet


E-Devlet mobil uygulaması ile, AFAD tarafından belirlenen acil toplanma alanlarını sorgulayabilir, bölgenize ait acil toplanma alanına ulaşabilirsiniz.


Uygualamayı indirmek için burayı tıklayın. (Android için)
Uygualamayı indirmek için burayı tıklayın. (IOS için)

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.