Bu videoda gördüğünüz çocuk aslında bir robot

Bu insansı robot teknolojide çığır açan bir adım olacak gibi görünüyor.

Bu videoda gördüğünüz çocuk aslında bir robot

ABD'nin San Diego kentindeki California Üniversitesi tarafından geliştirilen robot Diego San, bir yaşındaki çocukların yüz ifadelerini gerçekçi bir şekilde taklit edebiliyor. Bu insansı robot teknolojide çığır açan bir adım olacak gibi görünüyor.

Bu robot, bebeklerin fiziksel dünya ile nasıl etkileşimde bulunduğunu ve onların ilk bir sene içinde motor hünerlerini nasıl geliştirdiğini anlamaya yardımcı olacak.

1357914553_robot-bebek.jpg

İnsansı robotun 30 kilogram ağırlığındaki boyu 1.3 metre robotun başı da vücuda oranla biraz daha büyük tasarlanmış. Kafasındaki 27 hareketli parça sayesinde robot farklı yüz ifadeleri gösterebiliyor. Gözlerine yüksek çözünürlüklü kamera, ağzına ise hoparlör yerleştirilmiş robotun kulak bölgesine yerleştirilen 6 eksenli ivmeölçerler ise dengeyi sağlıyor. Bebek robot, 44 hava basınçlı eklem yerine sahip.

Robot çocuk Diego San, gözlerindeki kameralar sayesinde bir bebeğinkiyle aynı olan yapay zekasına yeni bilgiler ekleyebiliyor. Gerçek yüz ifadeleri ile insanlara karşı tepki verebiliyor. Gülümsüyor, şaşırıyor, kızıyor ya da üzülebiliyor.