Güncel

Bu virüs Türkiye'de çok can yakacak!

BDDK, Türkiye'deki banka müşterilerini hedef alan virüs hakkında uyardı.

Bu virüs Türkiye'de çok can yakacak!

Uyarıda bulunan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Türkiye'deki banka müşterilerini hedef alan, içeriğinde zararlı "FATMAL" yazılımı barındıran e-postalara karşı kullanıcıların dikkatli olmasını istedi.

BDDK'nın internet sitesinden yaptığı açıklamada, 19 Aralık 2012 tarihinden itibaren özellikle Türkiye'deki banka müşterilerini hedef alan, içeriğinde zararlı "FATMAL" yazılımı barındıran ve oltalama (phishing) tabir edilen bir e-posta trafiğinin başladığı TÜBİTAK BİLGEM Siber Güvenlik Enstitüsü tarafından rapor ettiğini söyledi.

1356855727_viruslueposta.jpg

Virüslü e-postalar, bazı Telekom operatörlerinden veya havayolu firmalarından gelen ve içinde fatura bildirimi yapıldığı izlenimi uyandıran bir dosya (.pdf.exe uzantılı) olarak kullanıcıya ulaşıyor. Bu dosya açıldıktan sonra içinde barındırdığı ikinci bir dosya (truva atı) ile de öncelikle bankacılık hizmetleri olmak üzere kullanıcı yetkilendirme ve parola bilgilerini çalıyor.

Yapılan açıklamada, bankacılık hizmetlerinden yararlanan tüm kullanıcıların bu tür sahte e-postalara itibar etmeden silmeleri gerektiği söylendi ve kurumların da saldırı tespit sistemlerindeki önlemleri güncellemelerinin yararlı olacağı vurgulandı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.