Güncel

Bu yarışma izlenir!

SmartCamp İstanbul Yarışması'nın birincisi Romanya'lı SkinScan şirketinin de bulunduğu 9 genç girişimci finalist, 31 Ocak - 2 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek dünya finalinde mücadele edecek.Haftaya birçok teknoloji IBM'in SmartCamp Küresel Girişimcilik Finalinde birincilik için yarışacak. Bu teknolojilerin önerdikleri arasında mobil aygıtla cilt kanseri teşhisi yapabilmek, vaktinizin çoğunu trafikte geçirmenizi önlemek ve daha iyi alışveriş deneyimi gibi çözümler  yer alıyor. Yarışma www.asmarterplanet.com adresinden canlı olarak izlenebilecek.

SmartCamp Yarışması'nda şehirlerin karşı karşıya oldukları sorunları çözmek için tasarlanmış çözümleriyle, finale kalan dokuz yeni girişimci şirket yarışacak. 31 Ocak - 2 Şubat tarihleri arasında dünya finalinde yarışacak dokuz şirket, IBM'in 2011 yılında bu yarışma için gelen yaklaşık bin başvuru arasından seçildi.

Son beş yıl içinde kurulmuş olan ve dünyanın enerji, sağlık, ulaşım, e-devlet hizmetleri gibi temel alanlarda karşı karşıya olduğu sorunlara çözümler sunan yeni nesil yenilikçi şirketlerin katıldığı, IBM Küresel Girişimcilik Programı- SmartCamp yarışmasının bir ayağı da 5 Ekim?de İstanbul?da gerçekleştirildi.

Türkiye'yi merkez olarak belirleyerek çevre bölgedeki girişimcilerin bu yarışmaya katılmak için teşvik edildiği İstanbul'daki Küresel Girişimcilik Programı yarışmasına 14 ülkeden 80 başvuru gelmişti. Birinciliği kazanan Romanya'dan SkinScan isimli şirket, önümüzdeki hafta IBM Küresel Girişimcilik " SmartCamp Dünya finaline katılacak 9 şirketten bir tanesi.
1327936591_ibmglobalentrepreneur.jpg
Yarışmanın finaliyle ilgili olarak konuşan IBM Türk Yazılımevleri ve Geliştirici İlişkileri  Müdürü Jale Akyel, "Dünya genelinde şehirlerin karşı karşıya oldukları güçlükler her geçen gün artıyor. Birleşmiş Milletlere göre 2050 yılına kadar dünya nüfusunun 9,3 milyara ulaşması ve en büyük nüfus artışının şehirlerde görülmesi bekleniyor. Hızlı nüfus artışı, eskiyen altyapı, daha iyi sağlık hizmetleri gereksinimi, trafik ve aşırı nüfus gibi tüm bu karmaşık güçlükler, yeni yaklaşımların benimsenmesini gerektiriyor. Bu konjonktürde, yeni girişimcilerin akılları ve inovasyon becerileri, bu karmaşık güçlüklerin ele alınması için çok önemli bir araç olarak kullanılabilir.

IBM, yeni nesil girişimcilerle birlikte çalışarak, bulut bilgi işlem ve mobil bilgi işlem gibi gelişmiş teknolojilerle bu güçlüklere yanıt vermenin yeni yollarının oluşturulması ve geliştirilmesine yardımcı oluyor. Aslında bu dokuz SmartCamp finalistinin her biri, dünya genelindeki en yeni ve en iyi teknolojilerin bir temsilcisidir ve daha Akıllı bir Dünya oluşturulmasına yardımcı olacak işbirliği ortaklarımızdır" dedi.

SmartCamp Dünya Finalinde yarışacak ve yoğun hacimli verileri analiz etmek için tasarlanmış yazılımlar oluşturan dokuz finalist ve çözümleri şu şekilde:
BitCarrier: Trafik yönetimi çözümleri ile gerçek zamanlı trafik bilgilerini analiz ederek, mevcut seyahat süreleri, trafik sıkışıklığı oranlarına ilişkin tahmin ve kaza uyarıları sağlıyor. (SmartCamp Barselona Yarışması'nın birincisi).
C-B4 Context Based 4Casting: Büyük ölçekli veri ambarlarındaki gizli veri modellerini belirlemek ve analiz etmek için bağlama dayalı bir sistem. Şirketin sunduğu bu sistem özellikle perakende ticareti ve müşteri ilişkileri yönetimi için de uygun.

(SmartCamp Tel Aviv Yarışması'nın birincisi)
ConnectM: Şirketin makineler arası teknolojisi ileri analitiği kullanarak farklı sistemlerden bilgi topluyor ve iş zekâsı sağlıyor. ConnectM şirketi bu çözümü özellikle, telekomünikasyon, kamu hizmetleri ve ulaştırma sektörleri için geliştirmiş bulunuyor. (SmartCamp Bangalore Yarışması'nın birincisi).
IDXP: Şirketin tüketici davranışları çözümü, mağazalara ve alışveriş sepetlerine alıcılar yerleştirilmesiyle perakendecilere müşterilerinin davranışlarını gerçek zamanlı olarak anlama fırsatı sunuyor. (SmartCamp Rio de Janeiro Yarışması'nın birincisi)

Localytics: Cep telefonu ve tablet uygulaması üreticilerine kullanıcı tercihleri ve eğilimlerini daha iyi anlamalarını sağlayan gerçek zamanlı analitik hizmeti sunuyor. (SmartCamp New York Yarışması'nın birincisi).
Palmap: Şirketin eşleme çözümü, mobil kullanıcılara havaalanları ve alışveriş merkezleri gibi kapalı mekânlarda dolaşırken gerçek zamanlı bilgiler sağlıyor. (SmartCamp Şangay Yarışması'nın birincisi).

Profitero: İnternet üzerinden satış yapan perakendecilerin, eyleme konulabilen rekabetçi analitik araçlarını kullanarak karlılıklarını en üst düzeye çıkarmalarına yardımcı oluyor. (SmartCamp Londra Yarışması'nın birincisi).
SecureWaters: Şirketin patentli teknolojisi, yeryüzü sularındaki toksinleri devamlı olarak izliyor, toksinleri saptıyor ve tanımlıyor. SecureWaters'ın sunduğu erken uyarı alarm sistemi, müşterileri potansiyel sorunlara karşı bilgilendiriyor. (SmartCamp Austin Yarışması'nın birincisi).

SkinScan: Şirketin mobil uygulaması, kullanıcıların vücutlarındaki lekeleri tarayarak cilt kanseri risk düzeylerini ölçmelerini sağlıyor. SkinScan çözümü ayrıca hastaların ve doktorların tıbbi geçmişleri için bir bulut bilgi işlem altyapısı sunuyor. (SmartCamp İstanbul Yarışması'nın birincisi).

IBM'in 2010 yılındaki SmartCamp Dünya Finali'nde birincilik ödülünü Streetline isimli İrlandalı şirket kazanmıştı. 15 milyon dolar değerinde bir sermaye fonu kazanan Streetline, IBM Cognos platformunda geliştirilen Akıllı Park analitik ürünü de dahil olmak üzere birkaç yeni ürün ortaya çıkardı. Sensör ve Yazılım uygulamalarının bir araya gelmesiyle ortaya çıkan bu çözüm, vatandaşları ve boş olan park noktalarını hızlıca eşleyerek şehirlerdeki trafik yoğunluğunun azaltılmasına yardımcı oldu.

Final yarışmasında ayrıca sosyal medya ve internet üzerinden en fazla oy alan şirkete de ödül verilecek. IBM Küresel Girişimcilik Programı ve SmartCamp Yarışması hakkında daha fazla bilgi edinmek için:

www.ibm.com/isv/startup
www.ibm.com/isv/startup/smartcamp
www.ibmsmartcamp.com adreslerini ziyaret edebilirsiniz.
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.