10. Taşınabilir oyun cihazları
2000'e girmeden hemen önce taşınabilir oyun cihazlarında bir patlama yaşandı. Bazılarımız Gameboy ile tanışırken aramızdan daha şanslı olan bir kısmımız Gameboy Color'a sahip oldular.

Çok fazla geçmeden taşınabilir oyun dünyasında büyük bir değişim yaşandı. Gameboy Advance, Super Nintendo'dan biraz daha üstün grafikler sunarken birkaç sene sonra çıkan Nintendo DS, N64 kalitesindeki oyunu dokunmatik ekranlı taşınabilir bir konsola sığdırmayı başardı ve yepyeni bir oyun dünyasının kapılarını araladı.

Sony ise PS2'yi kullanımı kolay bir el konsolunun içerisine sıkıştırmayı başardı. PSP'nin 4.3 inçlik ekranında sağlanan grafik kalitesi ve ses kalitesi inanılmazdı.

9. Hibrit arabalar
Elektrikli arabalar senelerdir tüketicilerin aklında ve dilinde dolaşıyor. Elektrikle çalışan arabalar, kirliliği azalttığı gibi yolları daha sessiz ve daha güvenli hale getirebilir.

Elektrikli arabalar, sessizler ve herhangi bir kirlilik oluşturmuyorlar, ancak her 100-150 kilometrede bir yeniden şarj olma ihtiyacı duyuyorlar. Benzinli arabalar ise iş görse de çok fazla kirliğe yol açıyor. Bu nedenle hem elektrikle hem de benzile çalışan arabalar, şu an için en iyi çözüm.

Şüphesiz, sokakta gördüğümüz her arabanın elektrikli olmasına henüz birkaç sene var.

8. SSD depolama
1999'da 8GB'lık bir sabit diske sahip olmak sizi özel yapabilirdi. O zamanlar bu boyutta bir diske sahip olanlar ise mutemelen arkadaşlarınıdan 'Bu kadar çok boş alanı nasıl dolduracaksın?' gibi sorular işitmiştir.

O zamanlar 150 dolara aldığımız 8GB sabit disk ile aynı kapasitede, ancak parmağınız boyutunda olan bir sürümünü şimdi 15 dolara almak mümkün.

7. Geniş bant internet
Neredeyse birkaç sene önce birçoğumuz internete 56k modemlerle bağlanıyorduk. Bazılarımız ise 14.4k veya 5.400 baud'luk modemlerle internete girmeye çalışıyordu. O zamanlar internet çok daha basit bir yerdi; bir web sitesinden en çok beklenen şey bazı metinler, resimler ve belki gömülü bir MIDI dosyasıydı. Animasyonlu GIF'ler gelecek vaadediyordu, Flash ise önemli bir potansiyele sahipti.

Bugün ise bant genişliğini yiyip tüketen birçok şey mevcut. Video ve müzik akışları, BitTorrent ve bulut depolama hizmetleri artık her gün kullanılan hizmetler ve neredeyse sabit diskimiz kadar bant genişliğine ihtiyaç duyuyorlar. 10 dakikalık bir YouTube videosunu 1999'da seyretmeye çalışsaydınız, bu o zaman 68 dakika sürebilirdi; bugün ise durum oldukça farklı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.