Bugüne dek, İstanbul'da olan en büyük depremler! - Page 1

Deprem, yer kabuğunda meydana gelen ani bir enerji boşalması sonucu oluşan doğal bir afettir. Deprem, yer kabuğundaki kayaçların aniden hareket etmesiyle meydana gelir. Yeryüzündeki kayaçlar, plakalar halinde adlandırılan büyük parçalardan oluşur. Bu plakalar, birbirine göre hareket eder ve yer kabuğunda gerilim oluşmasına neden olur.


Bir deprem meydana geldiğinde, gerilim aniden serbest bırakılır ve enerji şok dalgaları şeklinde yayılır. Bu dalgalar, yeryüzünde titreşimlere neden olur ve bu titreşimler, yapılar, binalar ve diğer insan yapıları üzerinde önemli hasara neden olabilir. Depremler ayrıca, toprak kaymaları, çığlar ve tsunami gibi diğer doğal afetlere de neden olabilir.


İstanbul, Türkiye'nin deprem riski yüksek bir şehridir. İstanbul'da tarihi boyunca birçok büyük deprem meydana gelmiştir. İstanbul'da kaydedilmiş en büyük depremlerden bazıları şunlardır:

Bugüne dek, İstanbul'da olan en büyük depremler! - Page 2

17 Ağustos 1999 İzmit Depremi


7.4 büyüklüğünde olan deprem Marmara Bölgesi'nde meydana geldi ancak İstanbul'da da hissedildi. Bu depremde İstanbul'da 3 kişi öldü.

Bugüne dek, İstanbul'da olan en büyük depremler! - Page 3

10 Temmuz 1894 İstanbul Depremi


7.0 büyüklüğünde olan deprem İstanbul'da büyük hasara neden oldu. 2.500'den fazla bina yıkıldı ve 1.349 kişi hayatını kaybetti.

Bugüne dek, İstanbul'da olan en büyük depremler! - Page 4

26 Eylül 1912 Mürefte Depremi


7.0 büyüklüğündeki deprem Tekirdağ'ın Mürefte ilçesi yakınlarında meydana geldi ancak İstanbul'da da hissedildi. Depremde İstanbul'da 12 kişi öldü.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.