Büyük deprem sonrası Türkiye haritası değişti! İşte yeni Türkiye haritası... - Page 1

Kahramanmaraş merkezli olarak 6 Şubat tarihinde iki büyük deprem meydana geldi. Deprem, 10 ilde etkisini gösterdi ve birçok dayanıksız binanın ve alanın da yıkımına sebebiyet verdi. Depremden sonra Türkiye haritasında Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz bölgesinde birçok yer değişti.


Büyük deprem sonrası Türkiye haritası değişti! İşte yeni Türkiye haritası... - Page 2

Ülke haritası değişti!


Kahramanmaraş merkezli depremler, geniş bir alanı aynı anda iki kere üst üste etkiledi. Bu etki sonucunda Türkiye’de birçok alan neredeyse yerle bir oldu. Depremin kış aylarında gerçekleşmesi nedeniyle karın olması, her alanı detaylı olarak göstermese de diğer yerlerdeki belirgin değişiklikler dikkat çekti.


Büyük deprem sonrası Türkiye haritası değişti! İşte yeni Türkiye haritası... - Page 3

Deprem nedeniyle Doğu Anadolu Fay Hattı’nda 350 km, Çardak Fayı Hattı’nda ise 150 km’lik alan etkilendi. Doğu Anadolu Fay Hattı’nda 250 km’lik bir alan deprem sırasında kırıldı. Uydu çekimleri sayesinde ortaya çıkan görüntüler, değişiklikleri ortaya koydu.


Büyük deprem sonrası Türkiye haritası değişti! İşte yeni Türkiye haritası... - Page 4

İkinci depremin Hatay üzerinde büyük etkilerinin olması, bölgenin zemin yapısının ilk deprem sonrasında değişkenlik göstermiş olmasından kaynaklanıyor. İlk deprem sonrasında Hatay, zemin büyümesi yaşadı ve bu nedenle de ikinci depremde de büyük hasarlar aldı.


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.