Büyük filozoflar tarafından yapılan 10 çılgınlık - Page 1

9. Tavuk mu insan mı?
Sinoplu Diyojen biraz agresif bir insandı. Darphane işletmekte olan babasının yaptığı paraları tahşişe uğratınca yani değerlerini azaltınca Sinop'tan sürüldü. O da soluğu Atina'da aldı. Her ne kadar kendisi Büyük İskender'e "gölge etme başka ihsan istemem" demesiyle meşhur olmuşsa da tek deliliği bu değildi. Platon'un "insan iki ayaklı kılsız bir hayvandır" dediğini duyunca eline bir tane tavuk almış, tüylerini yolmuş ve Platon'un bu tavuğu insan olarak akademisine kabul etmesini ya da hatasını kabul etmesini talep etmişti. Platon bu argümanı haklı buldu ve bir hata yaptığını kabul ederek, kendisini düzeltti: "İnsan tüysüz, iki ayaklı ve geniş düzgün tırnakları olan bir hayvandır."

Büyük filozoflar tarafından yapılan 10 çılgınlık - Page 2

8. Kamuya açık alanda mastürbasyon
Diyojen'i tek bir maddede geçmek imkansız. Bir dönem de kafayı "toplum içerisinde yaşayan insanların doğal hayatta yaptıkları bazı davranışlardan neden utanç duyduğu" konusuna takmış, halkın ahlak anlayışının esasında bir temeli olmadığını ispat etmeye kendini adamıştı. Fıçı içinde yaşıyor, arada da herkesin ortasında mastürbasyon yapıyordu. Kendisinden rahatsız olan veya böyle davranmaması gerektiğini söyleyenlere de "keşke bu iş aç bir mideyi okşayarak yatıştırmak kadar kolay olsaydı" diye cevap veriyordu. Diyojen'in eylemleri bunla da sınırlı kalmadı. Tiyatrolara gidip halkın ortasında büyük abdestini yapıyor, kafasını çok bozanların da üstüne çişini yapmaya çalışıyordu. Atinalılar sabırlı insanlarmış, "filozoftur ne yapsa yeridir" diyerek deliyle deli olmadılar. Adamcağız hala iyi anılıyor.

Büyük filozoflar tarafından yapılan 10 çılgınlık - Page 3

7. Hükümet Sokrates'e borçlu
Yaşadığı dönemde Sokrates'in sıfatlarından biri de "Atina'nın sineği"ydi. Bazı Atinalılara göre kendisi aynı sineklerin atları rahatsız ettiği gibi Atina'yı rahatsız ediyordu... Sürekli sorular sorması ve o dönem için geçerli sayılan bütün kuralları sorgulaması bazılarını zıvanadan çıkartıyor hatta gençleri yoldan çıkardığı iddia ediliyordu. Neticede bu tip suçlamalarla yargılandı ve ölüm cezasına çarptırıldı. Antik çağda düşünce özgürlüğü bir yere kadar.

Yargılama sırasında Sokrates'e suçları karşılığında nasıl bir cezayı kabul edeceği sorulunca Sokrates "bütün diğer verilecek şeyler saklı kalmak üzere bir de kendisinin bütün harcamalarının ve bakım masraflarının devlet tarafından karşılanmasını" talep etti. Diğer bir deyişle Sokrates'e göre devlet kendisinin maaşını ödemeli ve gıda yardımı yapmalıydı çünkü sorgulaması esasında Atina'ya yapılmış büyük bir kamu hizmetiydi. Şaşırtıcı değil, bu tutumu onun herhangi bir ceza almasını engellemedi. İnsanlar bazı şeyleri geç anlıyor. Bir kaç yüz yıl sonra Sokrates adı ölümsüz olacak, kocaman bir heykeli de Atina'nın ortasına "insanlığın en büyük temsilcilerinden biri" olarak dikilecekti.

Büyük filozoflar tarafından yapılan 10 çılgınlık - Page 4

6. Hayvanlarla Cinsel İlişki
Etik felsefesi üzerine yaptığı çalışmalarla bilinen Avustralyalı filozof Peter Singer katıldığı bir televizyon programında hayvanlarla cinsel ilişkinin zorunlu olarak ahlaki bir sorun yaratmayabileceğini, örneğin bir hayvanın bir kadına oral seks yapması halinde iki tarafın da bundan zevk alabileceği için ahlaki açıdan bir sorun taşımayabileceğini söyleyince ortalık birbirine girdi. İnsanların bir kısmı "Kardeşim fıstık gibi Avustralya'da yaşıyoruz, güneş, deniz, kum, zenginlik her şeyimiz var, niye durup dururken felsefe yapıyoruz, depresyona giriyoruz" diye sokaklara çıkarken, diğer kısmı da "Biz böyle bir felsefe görmedik" diyerek kendilerini alkole verdiler. Gerçekten Avustralya'dan filozof ancak bu kadar çıkıyor işte. Yemekleri bile daha güzel.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.